Komunikace jako základ dobrých vztahů s kolegy v práci
Zmínit roztroušenou sklerózu před zaměstnavatelem nebo kolegy se řada lidí obává. Často jsou však jejich obavy zbytečné a vzájemná komunikace přinese oběma stranám úlevu. To platí také proto, že o roztroušené skleróze (RS) panuje mnoho předsudků. Člověk s jakýmkoliv chronickým onemocněním často o dané nemoci ví více než mnozí zdravotníci. Měl by tak umět zaměstnavateli ve zkratce vysvětlit základní charakteristiky a průběh nemoci.
A o čem je podstatné, aby svého šéfa a kolegy ujistil? Třeba že se jen tak nestane, aby se z plného zdraví ocitl na vozíku a bylo by v pracovním prostředí nutné dělat nenadálé stavební úpravy, nebo že se jen tak nestane, aby z práce odcházel častěji než například rodiče s malými dětmi. Je dobré si vzájemné obavy sdělit a vše si ujasnit. Informováním kolegů navíc získáte na oplátku pochopení a větší manévrovací prostor například při nutnosti zvolnění za účelem cesty k lékaři.
Pro vašeho zaměstnavatele není vaše roztroušená skleróza jen přítěží
Zaměstnavatelé by měli pochopit, že zaměstnáním člověka se zdravotním postižením získají za cenu drobného přizpůsobení jeho loajalitu a pracovitost. Když svoje postižení člověk přizná, zpravidla neočekává, že výhledově odejde. Je patrné, že svému týmu a společnosti důvěřuje. Bonusem je, pokud si zažádáte o status osoby se zdravotním postižením. Zaměstnáním člověka se statusem osoby se zdravotním postižením totiž získají zaměstnavatelé ze strany státu řadu výhod.
Jak srozumitelně vysvětlit, o co v případě roztroušené sklerózy jde?
A jak by vysvětlení ve zkratce mělo vypadat? Samozřejmě je ho třeba uzpůsobit vaší pracovní náplni, vašemu zdravotnímu stavu a vaší situaci. Zaznít by však určitě měl charakter nemoci. Mít RS automaticky neznamená, že za pár let skončíte na vozíku. Zaměstnavatel musí pochopit, že od něj nebudete chtít zakoupit schodolez, ale třeba jen ergonomickou myš. Nemoc je v současné době poměrně dobře léčitelná a těžký průběh je vzácný. Nejčastěji se jedná o epizody (ataky) neurologických příznaků v trvání zpravidla dnů. Po atakách následuje částečný nebo úplný návrat do normálu. Cílem moderní léčby je zabránit vzniku těchto atak, nebo alespoň jejich výskyt minimalizovat.
Dejte jasný signál, že zdraví je u vás na prvním místě
Pokud trpíte roztroušenou sklerózou, nemusí to být na první, druhý a někdy ani třetí pohled vůbec znát. Řada lidí se proto rozhodne raději tuto skutečnost skrývat. Ba naopak, snaží se pracovat snad ještě více než okolí. Svou nemoc však nedostatkem odpočinku mohou popohnat a docílí jen toho, že si uškodí. Naslouchat svému tělu a poslechnout ho, žádá-li si oddych, nesmíte s roztroušenou sklerózou nikdy zapomenout.
Pokud si nevíte rady obecně se sociální problematikou nebo s tím, jak mluvit o své nemoci v práci nebo jak si zařídit status osoby se zdravotním postižením, nebojte se zeptat ve svém RS centru nebo využijte konzultací úřadu práce. Na obou adresách vám jistě ochotně poradí a vy ze sebe sejmete břímě části svých starostí spojených s onemocněním.
(dos)
Zdroje:
https://www.mpsv.cz/
https://nrzp.cz/
http://www.nfimpuls.cz/