Žloutenka a HIV přispívají k častějším zlomeninám krčku
Hepatitida typu C patří stejně jako infekce virem HIV mezi chronická onemocnění. Podle odborníků mohou obě tyto choroby vést jak samostatně, tak v kombinaci k postupnému úbytku kostní tkáně a následné osteoporóze.
Studie s mnoha účastníky
Bylo prokázáno, že za úbytkem kostní tkáně stojí u infekce virem HIV mimo jiné dlouhodobá aktivace imunitního systému, svou roli však mohou hrát i užívané léky. To, že nemocní s virem HIV v krvi mají sklon k častějším zlomeninám nejrůznějšího typu, již bylo prokázáno. Doposud však chyběly informace dokazující, zda podobné riziko existuje také u onemocnění žloutenkou typu C. A právě to se rozhodli zjistit vědci z Pensylvánské univerzity ve své studii čítající obrovské množství účastníků. Posbírána byla zdravotnická data od:
- 37 000 nemocných oběma chorobami,
- 277 000 pacientů trpících hepatitidou C,
- 96 000 infikovaných virem HIV,
- více než 3 milionů v tomto ohledu zdravých lidí.
Nebezpečné spojení
Ukázalo se, že nejčastěji zlomeniny krčku stehenní kosti postihují pacienty, kteří onemocněli hepatitidou C a současně jsou infikováni také virem HIV. Na druhém místě, co se týče nebezpečí vzniku zlomeniny, se umístila žloutenka typu C a hned po ní onemocnění virem HIV. Odborníci se v této studii nesnažili odhalit, jak přesně žloutenka typu C vede k řídnutí kostí, předpokládá se však, že podobnými mechanismy jako v případě HIV. Podstatnou roli ale může hrát také alkoholismus, užívání drog nebo nedostatečná výživa, které jsou u takto nemocných často pozorovány.
(veri)
Zdroj: http://www.hepmag.com