Žloutenka se nevyhýbá ani celebritám
Hepatitida C. Slovní spojení, při kterém se většině lidí vybaví narkomani, lidé z nižších sociálních vrstev, kteří se nakazili vlastní vinou při nitrožilní aplikaci drog či v důsledku nevázaného sexuálního života.
Přesto se hepatitida C vyskytuje napříč všemi společenskými vrstvami, celebrity nevyjímaje.
Z Dallasu…
Jednou z nejznámějších celebrit trpících virovou hepatitidou C je představitel filmových padouchů Larry Hagman. Ten se v české kotlině proslavil zejména jako charismatický záporňák J. R. (Džejár) Ewing z nekonečného seriálu o naftařích Dallas. První epizody tohoto seriálu vznikly v roce 1978 a do roku 1991 ho bylo natočeno 357 dílů. Představitel Džejára se virovou hepatitidou nakazil poměrně kuriózním způsobem. Na Silvestra roku 1995 mu byla transplantována játra, protože svá vlastní si zničil nadměrnou konzumací tvrdého alkoholu, zejména pak whisky. To mu sice zachránilo život, nicméně kvůli nedostatečným testům mu byla voperována játra infikovaná hepatitidou C. Svůj život se žloutenkou a celoživotní boj s alkoholem popsal Larry ve své autobiografické knize Hello Darlin’: Tall (and Absolutely True) Tales About My Life.
… po Pobřežní hlídku
Další americkou celebritou trpící žloutenkou typu C je sexbomba a bývalá několikanásobná playmate časopisu Playboy Pamela Anderson. Ta se proslavila nejen svým silikonovým poprsím, ale zejména účinkováním v kultovním seriálu Pobřežní hlídka, kde ztvárnila sličnou plavčici C. J. Parker. V civilním životě však Pamelu provází jeden průšvih za druhým – střídání partnerů, zkušenosti s drogami, různé skandály. Největší ránu ovšem tato herečka dostala v roce 2007, kdy jí byla diagnostikována virová hepatitida C. Tou se měla Pamela nakazit při tetování stejnou jehlou, jakou byl tetován její exmanžel, hudebník Tommy Lee.
Samuraje nevyjímaje
Další známou osobností s hepatitidou C je japonský herec Ken Watanabe, který se proslavil rolí lorda Katsumoto Moresu ve filmu Poslední samuraj, kde zdatně sekundoval hvězděnému Tomu Cruisovi. Za tuto roli byl dokonce Americkou filmovou akademií nominován na Oscara za nejlepší mužskou vedlejší roli roku 2003. Ken Watanabe se žloutenkou nakazil z krevní transfuze, která mu byla podána v souvislosti s léčbou jeho primárního onemocnění – akutní myeloidní leukémie. Se žloutenkou se Ken léčí doposud.
(kam)
Zdroje:
stdcarriers.com