Slezina – orgán, bez kterého lze žít. Jak funguje?
Málokdo ví, že slezina patří funkčně do cévního systému. Rozkládají se v ní opotřebované červené krvinky a tvoří bílé krvinky a protilátky. Slezina také působí jako rezervoár krve, protože umí pomocí svalových vláken vypudit krev, když je potřeba. Například při svalové zátěži.
Záhadný orgán
Lékaři se v dávné minulosti domnívali, že je slezina sídlem lidských emocí a pocitů. Protože její odstranění nezpůsobovalo výraznější obtíže, pokládala se za druhotný a nepříliš potřebný orgán. Až ve dvacátém století s rozvojem laboratorních a mikroskopických metod byla odhalena její funkce a stavba.
K anatomii sleziny
Slezina je uložena v levé brániční klenbě v úrovni 10. žebra a má oválný tvar a hladký lesklý povrch s vínovým zbarvením. Její hmotnost závisí na stupni naplnění krví. Může vážit 140 gramů, ale ani hmotnost 200 gramů není výjimkou. Vzhledem k tomu, že povrch sleziny je velmi křehký, může se po nárazu roztrhnout, a způsobit tak závažné krvácení.
Slezina pod mikroskopem
Při několikanásobném zvětšení můžeme vidět slezinu tvořenou trámčitou sítí cév, která je místy přerušena klubíčky lymfatické tkáně. Cévy tvoří tzv. červenou pulpu a klubíčka lymfatické tkáně bílou pulpu sleziny. Bílá pulpa tvoří asi 20 % objemu sleziny. Na rozhraní pulp je uložena tzv. marginální zóna, která hraje důležitou roli v imunitní odpovědi na antigeny v krvi. Slezinu kryje pouzdro, které je částečně z vaziva a částečně z hladké svaloviny.
Funkce sleziny
Slezina slouží jako pomyslné síto, které třídí zdravé červené krvinky od poškozených. Poškozené červené krvinky se už nedokážou prodrat trámčinou červené pulpy, zachytí se v ní a zaniknou. Před narozením je slezina také orgánem krvetvorby. Tato funkce po narození vyhasne, ale může se znovu objevit, a to například při leukémii.
Slezina se podílí také na tvorbě a dozrávání některých druhů bílých krvinek a na tvorbě protilátek.
Když slezina nefunguje
V některých případech může dojít k poranění sleziny, které bývá provázeno závažným krvácením. Slezina se může až několikanásobně zvětšit při otravě krve (sepsi). K jejímu zvětšení dochází také při městnání krve u některých onemocnění, např. u leukémie, Hodgkinova lymfomu, při hepatitidě, cirhóze nebo infekční mononukleóze.
Slezina je sice potřebný orgán, ale u dospělých lidí není v žádném případě životně důležitá. Pokud je nutné její odstranění, například při krvácení, operace nemívá na člověka tragický dopad. Krvetvorbu za ni přebírají játra, kostní dřeň a lymfatické tkáně.
Slezině se také dříve říkalo orgán harmonie a délky života. Onemocnění sleziny samo o sobě nečiní subjektivní obtíže. Lékař se o ni začne zajímat až v případě poruchy krvetvorby nebo po úrazu. Udělejte pro svoji slezinu maximum – nepřetěžujte se a dopřejte si dostatečný fyzický i psychický odpočinek.
aktualizováno (dzit)
Zdroj:
https://www.wikiskripta.eu/w/Slezina