Pásový opar dokáže pořádně zkomplikovat život. Nejen svými projevy během samotného onemocnění, ale může způsobit i slepotu nebo celoživotní následky v podobě ostrých bolestí a poruch citlivosti. Ohroženi jsou přitom všichni, kdo prodělali plané neštovice.
Virus planých neštovic přetrvává v těle po celý život.
- 95 % dospělé populace neštovice prodělalo, takže se řadí i mezi ohrožené pásovým oparem.
- Pásový opar se v průběhu života projeví u 1/3 všech dospělých.
- Rizikoví jsou zejména starší lidé, jejichž imunitní systém již není tak silný jako u mladších jedinců a kteří mohou trpět i dalšími nemocemi, jež podrývají obranyschopnost jejich organismu. Tohoto oslabení virus využívá k tomu, aby se začal opět množit.
- Ohrožené jsou i ženy v průběhu menopauzy.
Kdo onemocní nejčastěji
Z výše uvedených důvodů jsou nejohroženější skupinou osoby starší 50 let. U nich se riziko onemocnění zvyšuje 2–4×. 70 % všech nemocných spadá právě do této věkové dekády. Přesto nelze nikdy přesně předpokládat, kdy pásový opar udeří a zda vůbec. Někteří lidé se s ním za celý život nesetkají, u jiných se může jednat i o opakovaný problém.
Prevenci podporují i pojišťovny
Ochranu před pásovým oparem představuje očkování. Vakcína, která je dostupná i u nás, je určena právě pro jedince starší 50 let a má velmi dobré výsledky. Oproti placebu redukuje výskyt pásového oparu u osob ve věku 50–59 let o 70 %, ve skupině 60 až 69 let o 64 %. Vedlejší a nežádoucí účinky jejího podání jsou téměř minimální a na aplikaci očkování přispívá i většina českých pojišťoven.
Zdroj: www.pasovyopar.cz