Skryté nebezpečí aneb Život hemofilika, který o své nemoci neví
Lidé s těžkou hemofilií mohou jedincům, které postihla pouze lehká forma této nemoci, jen závidět. Pokud se u nich vůbec vyskytnou nějaké epizody krvácení, je jich málo a nebývají závažné.
Lidé s těžkou hemofilií mohou jedincům, které postihla pouze lehká forma této nemoci, jen závidět. Pokud se u nich vůbec vyskytnou nějaké epizody krvácení, je jich málo a nebývají závažné. Člověk s lehčí formou hemofilie také nepotřebuje žádnou profylaktickou léčbu. Přesto nebývá jeho život procházkou růžovým sadem.
Nečekané krvácení
Prvotním problémem může být už to, že na rozdíl od hemofiliků s těžšími projevy onemocnění nemají osoby s lehkou formou často o své nemoci ani tušení – tedy dokud se neobjeví první krvácení. K tomu může dojít během plánované operace, jednoduchého zubařského zákroku nebo při porodu. Najednou jsou dotyčný pacient i ošetřující personál zaskočeni nečekanou poruchou krevního srážení a je nutné rychle podat potřebné léky.
Poznávací znamení
Příznaků, že něco není s krevní srážlivostí v pořádku, může být velmi málo a mohou být mezi nimi i delší časové intervaly. Lidé s mírnou formou hemofilie většinou nerozpoznají ani krvácení do svalu nebo do kloubu. U některých jedinců navíc k tomuto jevu ani nedojde. Kdy tedy uvažovat o možné hemofilii či von Willebrandově chorobě?
- Při občasném, ale stále se objevujícím krvácení z nosu.
- Je-li častá a/nebo nadměrná tvorba modřin.
- Má-li žena těžké a dlouhé menstruační krvácení, které je navíc typické pro všechny členky rodiny.
Opožděná diagnóza
Přesné určení problému může být u mírné hemofilie opožděno i o několik desítek let. Pokud totiž v rodině žádný jiný hemofilik není znám, není ani důvod k podezření. Klasickým případem pro stanovení diagnózy tak bývá u například u "náctiletých" vytržení zubu moudrosti, kdy dojde k nečekanému krvácení. To může být sice nepříjemné, jakmile je ale určena příčina, je možné začít i s odpovídající léčbou.
(hak)
Zdroj: www.hemaware.org