Sledujte růst dítěte pečlivě
Dívat se, jak dítě roste a sílí, je jistě snem každého správného rodiče. Sledovat růst je ale třeba také objektivně.
Děti rostou v „etapách“
Růst člověka prochází třemi obdobími. Prostřední doba klidného růstu v dětství je obklopena dvěma odlišnými, ale navzájem podobnými etapami – tzv. infantilní (kojenecký a batolecí věk) a pubertální etapou. Obě tato období jsou charakteristická výrazným tělesným růstem a zvýšenými hladinami pohlavních hormonů.
Jako hodnocení růstu se nejčastěji používá sledování tělesné výšky. Zaznamenáním jejích hodnot lze získat tzv. růstovou křivku. Je-li dítě nemocné, zpomalí se růst a křivka se oploští. Uzdraví-li se, křivka se obvykle vrací do původní dráhy. Do dvou let věku bývají výkyvy růstové křivky časté, a proto vás nemusí příliš znepokojovat. Později v dětství však bývají častěji známkou poruchy růstu.
Růstové (percentilové) grafy
Růstové grafy tělesné výšky jsou matematickým zprůměrněním výšky dětí podle věku v populaci. Rodiče je najdou ve zdravotním a očkovacím průkazu dítěte, který dostávají v porodnici. Po zakreslení změřené výšky do grafu můžete okamžitě porovnat aktuální výšku dítěte s jeho vrstevníky a podle znázorněných křivek odhadnout budoucí růst a pravděpodobnou konečnou výšku dítěte. Nejdůležitější je hodnocení charakteru růstové křivky v časovém odstupu. Pokud se křivka oplošťuje, nebo je naopak strmější než spektrum křivek v grafu, není něco s růstem v pořádku. Může to být první známka vážné nemoci dítěte.
Domácí měření
Mezi nejčastější možnost sledování výšky dítěte patří jeho pravidelné měření. Snad v každé domácnosti se najde nějaké místo, na kterém je vidět, jak děti rostly. Ideální je děti měřit několikrát ročně, například na začátku letních prázdnin a o Vánocích. Lze tak sledovat, jak dítě roste v jednotlivých obdobích roku.
Detailní hodnocení růstu ale raději ponechte na lékaři. Zapisováním naměřených údajů do percentilových grafů v očkovacím průkazu však můžete snadno provádět doma. Získáte tak přehled o růstu svých ratolestí a potažmo i o jejich zdraví. Zaznamenáte-li odchylku křivky růstu z pásma, ve kterém se dítě dosud pohybovalo, sdělte to dětskému lékaři a ten zhodnotí, zda je to normální, nebo ne. A nemějte zbytečné obavy, většinu poruch růstu už dnes lze léčit. Ať už podáváním růstového hormonu při jeho nedostatku, nebo léčbou onemocnění, které růst ovlivnilo. Jde však jen o to, včas poruchu odhalit.
(kam)
Zdroj:
www.babyweb.cz
www.domaci-pece.info