Dýchací cesty lemují různé typy epitelových buněk. Každému typu odpovídá jeho jedinečná poloha i funkce.
1. Opevněná bariéra – mnohovrstevný dlaždicový epitel
Tento epitel tvoří několik vrstev silných buněk, které poskytují ochranu. Dlaždicové buňky mají kuboidní, tedy krychli podobný tvar. Vrstvy nacházející se blíže k povrchu tvoří buňky více zaoblené a zploštělé. Tento typ epitelu dobře odolává oděru a drsným podmínkám útočícím na horní cesty dýchací především v okolí vstupu do dutiny nosní nebo v hrdle, kde se též nachází.
2. Strážce čistoty – cylindrický víceřadý epitel s řasinkami
Ve vedlejších nosních dutinách a směrem dále do průdušnice a velkých bronchů se respirační epitel skládá převážně z buněk cylindrického tvaru. Tyto štíhlé vysoké buňky tvoří jednu silnou vrstvu. Čím více se dýchací cesty větví, tím se postupně jejich výška snižuje. Na úrovni plicních váčků se nacházejí již jen v podobě kuboidních epiteliálních buněk. Všechny tyto buňky jsou na povrchu vybaveny řasinkami, jež mají podobu krátkých vlásků a fungují opravdu pozoruhodně. Pravidelně se rytmicky pohybují směrem ven a připomínají obilí ohýbané větrem. Tento mechanismus zajišťuje odstranění hlenu a v něm zachycených prachových i jiných nečistot z dýchacích cest.
3. Garance zvlhčení – seromucinózní žlázky a pohárkové buňky
V epitelu horních cest dýchacích a v koncových větvích dýchacích cest v plicích nalezneme seromucinózních žlázky a pohárkové buňky. Tyto buňky produkují a uvolňují hlen, odborně zvaný mucin. Hlen chrání sliznice dýchacích cest před vysycháním, zvlhčuje vdechnutý vzduch a zachycuje částice a chemické látky, které jsou pak odklizeny ven vlnovitým pohybem řasinek.
4. Výměna plynů – alveolární buňky
Dýchací cesty končí strukturami zvanými plicní váčky a plicní sklípky (alveoly). To je místo, kde se uskutečňuje hlavní úkol plic – tedy dodávat kyslík do krevního oběhu a naopak z něho odvádět oxid uhličitý. Respirační epitel v plicních sklípcích se skládá z alveolárních buněk dvou druhů. Buňky typu I mají plochý tvar a účastní se výměny plynů při každém nádechu a výdechu. Buňky typu II produkují a vylučují povrchově aktivní látku surfaktant. Ta umožňuje plicním sklípkům expandovat bez prasknutí při vdechování a zabraňuje jejich stěnám ve slepení během výdechu.
Regenerace vhodná pro všechny
Buňky respiračního epitelu jsou pravidelně nahrazovány buňkami novými. Mohou být poškozeny znečišťujícími látkami, včetně cigaretového kouře a ozonu. Opakující se poničení epitelu dýchacích cest je hlavním faktorem, který přispívá k rozvoji rakoviny plic. Je tedy vhodné o sliznici svých dýchacích cest pečovat. Jednou z možností je pravidelná nosní hygiena. Odborníci doporučují každý den proplachovat nos roztokem termální vody. Obzvláště vhodné jsou izotonické roztoky termální vody, neboť odpovídají vnitřnímu složení lidského těla a lze je užívat i dlouhodobě. Slouží k očištění a zvlhčení nosní sliznice, což vede ke zředění hlenu a snazšímu vysmrkávání nečistot. Navíc síra v nich obsažená přispívá k obnově buněk nosní sliznice. Termální vodou si může nos vyplachovat opravdu každý. Je vhodná pro těhotné a též kojence. V lékárně vám rádi poradí a nabídnou i takové balení, které obsahuje aplikátor vhodný pro malé dětské nosíky.
Zdroj:
http://www.livestrong.com/article/85294-respiratory-epithelial-cells/
http://www.nosni-hygiena.cz
www.nasodrill.cz