Seznamte se s ranou péčí
Narození miminka je velkou událostí, spojenou s pocity radosti a štěstí. Někdy se ale věci zkomplikují, děťátko se narodí předčasně nebo jeho vývoj probíhá nestandardně. Taková rodina cítí velký tlak – prožívá smutek a napětí, které ale často musí potlačovat kvůli neustálému kolotoči lékařských vyšetření a hospitalizací.
Ne vždy rodina rozumí všem diagnózám a způsobům léčby svého děťátka, do toho případně organizuje ještě péči o starší sourozence, kteří jsou nastalou situací také ovlivněni. Aby rodina nebyla na všechno sama, aby rodiče získali jistotu, že péči o dítě se závažnou diagnózou nebo postižením zvládnou, vznikla před více než 30 lety sociální služba rané péče. Stačí, když rodina kontaktuje organizaci, která tuto bezplatnou terénní službu poskytuje v oblasti, kde žije. Například rodiny pečující o děti se zrakovým nebo kombinovaným postižením v Praze, Středočeském, Pardubickém a Ústeckém kraji se mohou obrátit na Ranou péči EDA .
Co rodiče od rané péče čekají a kdy?
To by se dalo shrnout do několika sloves – vysvětlit, poradit, vyslechnout, podpořit. A to vše hlavně rychle, pokud možno hned... A je to úplně správné – čas malého dítěte je nesmírně vzácný. Schopnost miminka vyrovnat se s nejrůznějšími obtížemi a překonat je je často větší než u dospělého člověka. V případě Rané péče EDA, kde umějí pomáhat s rozvojem dětí se zrakovým a kombinovaným postižením, to platí určitě – rozvoj zraku lze prokazatelně nejlépe podpořit v raném věku. Proto také raná péče funguje v rodinách od narození dětí do 7 let jejich věku.
Co se po telefonátu do EDY stane?
Poradkyně rané péče kontaktuje rodinu a domluví s ní svůj příjezd přímo k ní – během několika dnů. Poradkyně je připravena rodiče vyslechnout, probrat s nimi okolnosti, které je vzhledem k dítěti trápí, pokud možno jim pomůže se orientovat v lékařských zprávách nebo jim vysvětlení dodatečně zprostředkuje, může jim vysvětlit, co dítě a rodiče čeká po lékařských zákrocích apod. Zároveň jim vysvětlí, jak Raná péče EDA funguje – že je bezplatná, probíhá přímo v rodině vždy po 2–12 týdnech dle domluvy, je zaměřena na rodinu jako celek, ... Vzdělání poradkyně většinou není zdravotnické, ale i jako speciální pedagog nebo sociální pracovník musí mít široké znalosti ze souvisejících oborů. Zároveň dokáže dobře komunikovat s lidmi v těžkých životních situacích.
Co následuje?
Po uzavření dohody o poskytování služby rané péče se bezplatné návštěvy poradkyně přímo v bydlišti pro rodinu stanou na několik let pravidelnou pomocí. Poradkyně rané péče je člověkem, který jejich dítě bude vnímat jako jedinečného človíčka, jenž nemá jen diagnózu, ale i své jméno a své možnosti a potřeby. Čas dítěte by neměl jen neužitečně uplývat mezi termíny lékařských kontrol, rodina by měla nadále žít svůj hezký život, v kterém má dítě s postižením své místo a své možnosti růstu.
Co se všechno na návštěvách děje?
V průměru dvouhodinová přítomnost poradkyně v rodině je rozdělena mezi rodiče a dítě. Jsou období, kdy mnohem více pozornosti potřebuje maminka, která je celodenní péčí unavená a chce si promluvit s někým, kdo chápe její starosti a otázky. S někým, komu nemusí vysvětlovat, jaký je rozdíl mezi péčí o běžné batole, která je sama o sobě dost únavná, a péčí o dítě, které je krmeno sondou a má obrácený rytmus spánku a bdění... Jindy je zase téměř celá návštěva věnována akčnímu předškolákovi, který se těší na nové hračky a činnosti a je ochoten pro ně zapomenout i na lékařem předepsané zakrytí oka okluzorem, kterému se jinak brání.
Jezdí poradkyně rané péče jenom přímo do rodin?
Někdy může rodina považovat za užitečné, aby ji poradkyně doprovodila s dítětem na vyšetření k lékaři. Je to proto, že rodiče se občas zcela neorientují v tom, co jim lékař sděluje, případně nejsou dost pohotoví, aby se doptali na to, čemu nerozumí. Je to pochopitelné – dítě často při vyšetřeních pláče, rodiče jsou nervózní a lékaři jsou zvyklí na své způsoby vyjadřování, takže nemusí vždy dojít k úplnému vzájemnému porozumění.
Přítomnost poradkyně, která se doptává nebo následně rodině ledacos objasní, může být velkou pomocí. Poradkyně Rané péče EDA také často doprovázejí rodiny při vybírání vhodné mateřské školy pro dítě s postižením. Jsou však i rodiny, kterým stačí si o kritériích výběru školky s poradkyní důkladně popovídat a poté už do terénu jdou samy.
Co je řečeno, zůstává mezi námi
Rodina si může být jista, že vše, co se sděluje v rámci rané péče a o čem s poradkyní mluví, zůstává důvěrné. Poradkyně jsou vázány mlčenlivostí. Je samozřejmé, že při dlouhodobém provázení se i pro poradkyni stává příběh klientské rodiny hodně osobním. Pokud jsou pro ně některé situace v klientských rodinách příliš těžké, mohou využít možnost probrat vše se supervizorem, ale vždy anonymně – bez uvedení okolností, které by ukazovaly na konkrétní rodinu.
Kam se obrátit při hledání vhodného poskytovatele rané péče? Seznam všech poskytovatelů rané péče je dostupný v registru MPSV.
Další informace o průběhu služby rané péče najdete také ZDE.