Nachlazení je obvykle spojeno s následujícími příznaky:
V některých případech se může přidat také únava, snížená chuť k jídlu, zvýšená teplota nebo bolesti hlavy a svalů. Tyto symptomy však častěji doprovázejí klasickou chřipku.
Neléčíme, tlumíme
Neexistuje žádný lék, který by nastydnutí přímo vyléčil. Medikamenty, jež jsou běžně k dostání v lékárnách, působí jen proti jednotlivým příznakům (zvýšené teplotě, bolesti, ucpanému nosu a podobně). Aby nachlazení co nejdříve ustoupilo a nevystřídalo ho některé ze závažnějších onemocnění, jako je zánět středního ucha, vedlejších nosních dutin nebo průdušek, doporučuje se hodně odpočívat, pít dostatek tekutin a v potravě přijímat potřebné vitamíny.
O krok napřed
Vzhledem k tomu, že se jedná o virovou infekci, je nachlazení poměrně snadno přenosným onemocněním. „Chytit“ ho můžete prostřednictvím drobných kapének obsahujících virus, které se šíří ovzduším nebo ulpěly na některém z předmětů, který nemocná osoba kontaminovala. Způsob přenosu napovídá o možných opatřeních, kterými se lze před nachlazením chránit. Důležité je zejména:
- pravidelné mytí rukou,
- nedělit se s ostatními o ručníky, příbory, skleničky či láhve s pitím, hračky a jiné rizikové předměty,
- pravidelně vyplachovat nos.
Významnou obranou je rovněž posilování odolnosti organismu, a to především zdravým stravováním, pravidelným pohybem, případně otužováním.
Vhodným preventivním opatřením je hygienický návyk nosní hygiena, kterou provádíme izotonickými solnými roztoky, nejlépe termální vodou. Nosní hygiena odplavuje choroboplodné zárodky, alergeny a nečistoty z povrchu nosní sliznice. Tím pomáhá udržovat nos v kondici tak, aby infekční kapénky nedostaly šanci. Například izotonický solný roztok s termální vodou se sírou nosní sliznici jemně opláchne a zvlhčí a síra navíc pomůže nos dezinfikovat a předcházet infekci. Lepší je preventivně se o nos starat než pak řešit vleklé problémy s rýmou a nachlazením.
Zdroj: www.nosni-hygiena.cz/
http://www.nhs.uk/Conditions/Cold-common/Pages/Introduction.aspx