Schizofrenie
Schizofrenie, doslovně přeloženo jako „rozštěp mysli“, je jedno z nejzávažnějších psychiatrických onemocnění. Kupodivu není až tak vzácná, postihuje téměř jedno procento populace. Vzniká v mladém věku kolem dvaceti let, přičemž třetina pacientů se vyléčí, třetině zůstávají nějaké příznaky a u třetiny onemocnění přetrvává. Schizofrenie nemá jeden charakteristický příznak, ale jedná se o kombinaci několika různých poruch myšlení. Ty dělíme na pozitivní, u kterých je některá z duševních funkcí nadměrně zvýrazněna, a na negativní, u nichž jsou naopak některé funkce potlačeny.
Schizofrenie nemá jeden charakteristický příznak, ale jedná se o kombinaci několika různých poruch myšlení. Ty dělíme na pozitivní, u kterých je některá z duševních funkcí nadměrně zvýrazněna, a na negativní, u nichž jsou naopak některé funkce potlačeny.
#IMG#Příznaky nemoci...
Mezi pozitivní příznaky patří bludy a halucinace. Co je to blud? Jedná se o obsahovou poruchu myšlení. Pacient je skálopevně přesvědčen o něčem, co je ve skutečnosti holý nesmysl. K základní charakteristice bludu patří hlavně to, že je naprosto nevyvratitelný. Neexistuje argument, který by nemocného přesvědčil o nesmyslnosti bludu. Pokud byste se snažili pacientovi blud rozmluvit, v jeho přesvědčení ho jen utvrdíte.Halucinace je smyslový vjem, který ale nemá žádný reálný podklad. Nemocný slyší hlasy, vidí postavy, může cítit doteky na povrchu těla nebo dokonce na vnitřních orgánech.
K negativním příznakům schizofrenie patří netečnost, ochuzení emocí, stažení do sebe, mlčenlivost, strnutí bez aktivity a podobně. Platí pravidlo, že negativní příznaky se léčí hůře, než pozitivní.
Jaké jsou příčiny...
Dosud není jasné, proč schizofrenie vzniká. Odborníci zastávají názor, že pojem schizofrenie zahrnuje několik různých chorob, které se navenek projevují podobně. Jedna z teorií předpokládá, že na vině jsou změny v chemickém signálním systému mozku. Uvažuje se i o podílu dříve proběhlého onemocnění mozku, které sice bylo vyléčeno, nicméně některé změny trvají a projeví se v pozdějším věku právě rozvojem schizofrenie. Určitý vliv má i dědičnost. Děti nebo sourozenci schizofreniků mají rovněž vyšší riziko onemocnění.Formy schizofrenie...
Schizofrenie má několik forem. U paranoidní schizofrenie trpí pacient bludem, že je pronásledován, kontrolován, ovlivňován. Je stíhán zejména sluchovými halucinacemi, nemocný slyší hlasy, které mu rozkazují, hrozí mu, smějí se mu.Druhým typem je hebefrenní schizofrenie. Myšlení je zcela chaotické, pacient reaguje neočekávaně. Chování je podivné, nemocný gestikuluje, směje se bez příčiny, rychle a nepředvídatelně reaguje bez zjevné souvislosti s děním v okolí.
Dalším druhem je katatonní schizofrenie, která je typická hlavně pohybovými poruchami. Pacient je buď nadměrně aktivní nebo naopak strnulý, nehybný. Existuje množství dalších podtypů schizofrenie.