Žloutenka se nevyhýbá ani těhotným
Viry infekční hepatitidy bohužel nedělají žádné výjimky. Nakazit se proto mohou i těhotné ženy, nemluvě o těch, které infekční hepatitidou stihly onemocnět již před početím. Díky "jinému stavu", ve kterém se těhotná žena nachází, mají i tato onemocnění své zvláštnosti.
V první řadě se nenakazit
Jelikož kromě ohrožení zdraví matky může dojít i k ohrožení plodu, je nutné obloukem se vyhýbat nákaze. U hepatitidy A a E (VHA) to znamená především důkladné mytí rukou po použití toalety a před jídlem a konzumace bezpečně omytých a ošetřených potravin (převařených nebo omytých a zbavených slupky, pití tekutin jen z prověřeného zdroje, pozor na kostky ledu). U ostatních hepatitid (B, C, D) jde především o ochranu před krevním přenosem, tj. používat jen sterilní injekční materiál a sety, vyvarovat se kontaktu s krví nakažených (pozor i na drobné kožní oděrky).
Nákaza hepatitidou A a B
Poměrně dobrou zprávou je, že když už se těhotná nakazí virovou hepatitidou, jde o VHA, „nemoc špinavých rukou“. Onemocnění obvykle příliš neohrožuje ani matku, ani dítě, nicméně léčba a důsledné sledování stavu jsou nutné. VHB ohrožuje dítě především v průběhu porodu, kdy dochází k jeho nákaze nejčastěji. Pravděpodobnost, že se VHB stane chronickou, je až devadesátiprocentní.
Hepatitidy C, D a E
VHC, která může vést až k rakovině jater, se dítě nakazí jen v jednom až pěti případech ze sta. Častěji si ji ženy do těhotenství již nesou, než že by se nově nakazily. Hepatitidy D a E jsou dosud vzácné. VHE je v těhotenství nebezpečná jak pro dítě, tak pro matku, jelikož ve zvýšené míře hrozí riziko prudkého průběhu nemoci a těžkého poškození až selhání jater, ale v našich končinách se téměř nevyskytuje. VHD se samostatně neobjevuje, ale může doprovázet infekci VHB. Zhoršuje její průběh a zvyšuje riziko chronické hepatitidy.
Těhotná pod přísným dohledem lékaře
Jakákoli hepatitida v těhotenství, akutní nebo chronická, znamená nutnost bedlivého dohledu nad stavem těhotné i dítěte. Lékaři pravidelně kontrolují celkový stav (včetně barvy kůže, bělma, moči, případně stolice) a aktivitu onemocnění pomocí odběrů krve a případně dalších vyšetření. Léčba v těhotenství je možná a pro dítě je rozhodně bezpečnější než rizika z probíhající žloutenky.
(zak)
Zdroj:
www.zdn.cz
Hepatopatie v těhotenství, P. Trunečka, IKEM
Porodnictví, Čech a kol., Grada – Avicenum, 2. vydání