Žloutenka typu C se může stát nevyléčitelnou nemocí
V pubertě experimentovali s nitrožilními drogami. Srazilo je auto a museli dostat krevní transfuzi.
Infekce virem hepatitidy C postihuje celosvětově více než 170 milionů lidí a v mnoha případech je odpovědná za vznik jaterní cirhózy a následně nádorů jater. Standardní léčba by měla po třech měsících vést k tzv. trvalé virologické odpovědi, což znamená nepřítomnost viru v krvi a vyléčení. Ale to se stane zpravidla pouze u 60–65 % pacientů.
Léky každému nemohou pomoci
Příčinou neúspěchu léčby může být prostá nemožnost podávání preparátů. Každé podávání léků totiž může být spojeno s komplikacemi a nežádoucími účinky. A ty můžou nabýt až takového charakteru, že ohrožují samotný organismus. V tom případě se léčba samozřejmě neprovádí. To se ale naštěstí týká jen velmi malé části pacientů.
Odolné viry
Častějším důvodem neschopnosti organismu přijmout léčbu bývají samotné viry, které jsou schopny účinkům léků odolávat. Odolnost virů proti terapii je přisuzována variacím aminokyselin na různých místech bílkoviny viru. Tyto mechanismy tak umožňují viru obejít imunitní obranu těla nebo zastavit protivirovou aktivitu léků.
Nemocní stále ale mají šanci. Pokud se žloutenka typu C nedá zcela vyléčit, lze ji alespoň dostat pod kontrolu.
(zep)
Zdroj: Viral Determinants of Resistance to Treatment in Patients with Hepatitis C, Clinical Microbiology Reviews, January 2007, p. 23–38, Vol. 20, No. 1