Žloutenka a tetování: minimalizujte rizika
Chcete podtrhnout svoji jedinečnost malbou na kůži? Pak byste si měli vážně promyslet, jaký „podnik“ zvolíte. Striktní dodržování hygienických procedur totiž nemusí být pro některé umělce v tetovacích salónech pravidlem.
Jasný vztah?
Podle průzkumu jedné americké asociace provedené u 3 871 lidí (polovina měla žloutenku typu C a polovina ne) je mezi touto hepatitidou a tetováním nezanedbatelná vazba. Vědci totiž došli k závěru, že u pacientů se žloutenkou typu C bylo více než třikrát pravděpodobnější, že měli tetování. Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že nebylo nijak prokázáno, že by tito jedinci získali svoji nemoc jako následek malby jehlou.
Možný způsob přenosu
Tetování znamená, že svou pokožku necháte opakovaně protnout jehlou, která do ní vpraví miniaturní množství barvy. Čím větší dílo, tím více takovýchto „mini injekcí“ dostanete. Ničeho se však není třeba obávat, pokud je jehla řádně ošetřena. Není-li, jste automaticky vystaveni všemu, co měla osoba před vámi v krvi (včetně bakterií a virů). K přenosu přitom bohatě stačí jediný kontakt infikované jehly s vaší krví.
Buďte ve střehu!
Používání špinavých jehel je porušením bezpečnosti. Mělo by jít o první věc, o kterou se před tetováním budete zajímat. Obecně platí, že vždy když přijde na injekce a krev, je nutné uvědomovat si i další rizika:
- Mytí rukou. Ačkoli skoro všude se teď používají rukavice, je lepší se přesvědčit, že jde opravdu o nový pár a že si váš tatér skutečně před nasazením rukavic a po jejich sundání umyl ruce.
- Sterilizace nástrojů. Sterilizované je více než čisté. To, že se něco otře a vypadá to dobře, ještě neznamená, že na tom nejsou zárodky infekce. Vždy je nutné užít metody chemické, tepelné či jiné, které spolehlivě zahubí bakterie a viry.
- Čistota prostředí. Ujistěte se, že i pracovní plochy byly sterilizovány. Jinak bude i sebelépe ošetřená jehla stejně vystavena mikrobům.
(dak)
Zdroj: www.hepatitis.about.com