Životní styl a prostata
Předchozí styl života a jeho změna při projevech benigní hyperplazie prostaty může toto onemocnění významně ovlivnit. Pokud jste vedli aktivnější sexuální život, máte větší riziko vzniku tohoto onemocnění. Nemůžete ovlivnit genetické vlohy, ale můžete se začít jinak chovat. Oddálíte tím léčbu a eventuální chirurgický zákrok, můžete ovlivnit a snížit projevy hyperplazie prostaty a potíží s močením.
Co jíst a pít?
Nemusíte se nějak zvláště omezovat. Vhodné je mírně omezit solení, zapomeňte raději na silně kořeněná jídla například z indické kuchyně. Dostatek jídla obsahujícího vlákninu pomůže nejen prostatě, ale zároveň je prevencí vzniku například nádorového onemocnění tlustého střeva. Dostatek zeleniny, vitamínů a světlejšího masa je zárukou kvalitní a pestré stravy. Není nutné tuto dietu dodržovat jako například při cukrovce, přesto má dieta svůj význam.
Alkohol, káva a nápoje s obsahem kofeinu nejsou vhodné. Respektive v mírné kontumační dávce neškodí. Čím více procent obsahu alkoholu v nápoji, tím více zatěžujete svou prostatu. Nedoporučují se chladnější nápoje. V reakci na ně se může prostata zbytečně více prokrvovat a nabývat na svém objemu. Optimální je příjem okolo 2,5 litru tekutin denně. Nepijte však větší množství naráz a daleko od toalety.
Hýbejte se!
Pohyb je všelékem téměř na všechny neduhy. Řečeno s mírnou dávkou sarkasmu, kdo se nehýbe, bývá mrtvý. Vhodné jsou kondiční procházky, turistické výšlapy. Není rozumné ujít pochod Praha - Prčice v co nejkratším čase a zbytek roku jezdit do práce autem. To Vám neprospěje. Denně 2-5 kilometrů chůze bude mít blahodárný vliv i na jiné orgány než je prostata.
Plavání je výborným doplňkem Vašich sportovních aktivit. Naopak se nedoporučuje jízda na kole. Hmožděním prostaty zejména na úzkých sedlech moderních kol vede k jejímu dalšímu zvětšování. Dlouhodobější sezení například na měkkém sedadle auta také může Vaše příznaky zhoršit.
Prostata a sex
Máte-li potíže s prostatou, neznamená to automatické ukončení sexuálních aktivit. S věkem rostou Vaše zkušenosti a nejinak je to i v oblasti sexu. Pravděpodobně upravujete sexuální praktiky tak, aby vyhovovaly Vám i Vaší partnerce. Zárukou kvalitního sexu není stoprocentní erekce, i když ta většinou nebývá problémem. Zárukou je samotný sexuální zážitek. Pokud máte potíže, které nemůžete společně s partnerkou vyřešit, navštivte lékaře (urolog, sexuolog) a své potíže mu s důvěrou sdělte.
Další rady
Pokud se Vám chce močit, neodkládejte to a neprodleně se vymočte. Zadržování zbytečně zvyšuje tlak v močových cestách a prostatě a Vaše potíže se stupňují. Zkuste zavést stereotyp pravidelného močení - každé 2 až 3 hodiny. Při močení netlačte, nechte moč samovolně odtékat a po vymočení se zkuste ještě jednou vymočit. Mělo by to vést k úplnému vyprázdnění močového měchýře.
Nové léky konzultujte se svým lékařem. Některé druhy jako například diuretika - léky na odvodnění - mohou Vaše příznaky zhoršit. Podobné je to s antidepresivy a u léků proti nachlazení. Pokud provozujete nějaké hobby, při kterém se nemůžete vymočit (létání, potápění apod.), raději je omezte.