Chci se stát dárcem krve. Co pro to mám udělat?
Dárcovství krve je důležitou a nenahraditelnou součástí medicíny. Krev potřebují například těžce zranění lidé, pacienti s popáleninami nebo osoby se zhoubnými onemocněními krve. Velmi často je krev potřeba také při rozsáhlejších operacích. Světový den dárců krve, který je vyhlášen na 14. června, je připomínkou lidí, kteří se rozhodli nezištně darovat svou krev lidem, kteří ji potřebují. Chtěli byste rozšířit jejich řady a nevíte jak na to? Přečtěte si, kdo a jak se může stát dárcem.
Základní požadavky na dárce
Dárcem krve se můžete stát, pokud je vám mezi 18 a 65 lety. Je potřeba, abyste vážili alespoň 50 kg a splnili různé požadavky týkající se vašeho zdravotního stavu. K těm hlavním patří:
- netrpět závažnou alergií,
- neprodělat v minulosti zánět jater nebo ledvin,
- neléčit se s onemocněním srdce a cév nebo vážným kožním onemocněním.
Podmínek na zdravotní stav existuje více a přesný výčet nemocí, které se s dárcovstvím krve neslučují, vám může říci váš praktický lékař nebo jakákoliv z transfuzních stanic.
Co může dárcovství dočasně znemožnit
Zájemci o dárcovství musí myslet také na to, že krev není možné darovat, pokud v uplynulém půlroce byli v kontaktu se žloutenkou, nechali si dělat tetování nebo v uplynulém měsíci měli přisáté klíště. Ženy se mohou stát dárkyněmi nejdříve 6 měsíců po porodu. Při samotném odběru je pak nutné, abyste netrpěli akutním onemocněním. Rozhodnutí, zda budete krev moci darovat, nebo ne, učiní lékař na transfuzní stanici.
Kam na odběr krve
Krev je možné darovat na jakékoliv transfuzní stanici v České republice. Nemusíte nejdříve navštívit svého praktického lékaře, veškeré náležitosti a činnosti související s dárcovstvím krve se vyřizují přímo na transfuzní stanici, kde každého zájemce o dárcovství krve čeká vyplnění osobního dotazníku, vyšetření lékařem a v případě splnění všech podmínek i samotný odběr krve.
Nejčastěji se provádí odběr tzv. plné krve, při kterém se odebírá 450 ml krve ze žíly. Muži mohou absolvovat maximálně pět odběrů ročně, u žen je počet omezen na čtyři. Krev se pak dále zpracovává na jednotlivé složky, například na krevní destičky.
Při speciálních odběrech se dárcům odebírá jen konkrétní složka krve (například plazma nebo červené krvinky) a ostatní složky krve se vrací do těla dárce. Tyto odběry více zatěžují organismus.
Bezplatné dárcovství
Darování krve na transfuzních stanicích probíhá bezplatně – za odběr tedy nedostanete žádnou přímou odměnu. Jako dárce si ale můžete snížit základ daně, a to o 3 000 Kč za každý odběr. V den, kdy darujete krev, máte nárok na volno ze zaměstnání a samozřejmostí je občerstvení na transfuzní stanici. Zdravotní pojišťovny navíc dárcům poskytují různé doplňky stravy.
Bezplatnost dárcovství má morální rozměr, a navíc podporuje bezpečnost přípravků vyrobených z darované krve. Statistiky ukazují, že finanční odměny za darování krve zvyšují počet rizikových dárců, kteří kvůli odměně zatajují důležité informace o zdravotním stavu a nerespektují předepsaná pravidla.
(pak)
Zdroj: https://www.cervenykriz.eu/cz/391.aspx