Po poškození kožní tkáně, například po říznutí nebo škrábnutí, dochází takřka okamžitě k zahájení procesů vedoucích k její opravě a tvorbě jizvy. V ideálním případě je jizva pouze kosmetickou závadou a nezpůsobuje další komplikace. V případě drobných poranění může dojít ke vstřebání jizvy, tedy jejímu kompletnímu zhojení a plné obnově tkáně. Naopak pokud je poškození příliš vážné nebo dojde ke znovuotevření nebo infekci rány, se jizva zcela nezhojí a na poškozeném místě zůstává trvale.
První fáze hojení – zástava krvácení
Zástava krvácení (odborně hemostáza) začíná v okamžiku narušení tkáně, kdy se spustí krvácení. Prvním krokem hemostázy je zúžení krevních cév (tzv. vazokonstrikce) s cílem omezit průtok krve místem poranění a tak předejít dalším ztrátám krve. Poté (asi za minutu od poranění) dochází v místě poškození ke shlukování krevních destiček – ty se na sebe lepí, aby utěsnily trhlinu ve stěně cévy. Nakonec dochází ke srážení krve (tzv. koagulaci) a vyztužení krevní zátky vlákny fibrinu, která vytvářejí síť. Krev se díky srážecím (koagulačním) faktorům přeměňuje z tekutiny na gel. Tvorba sraženiny (trombu) udržuje krevní destičky a buňky zachycené v oblasti rány. Sraženina je důležitou částí všech fází hojení ran, komplikace mohou nastat, když se od cévní stěny uvolní a prochází oběhovým systémem.
Druhá fáze hojení – zánět
Ke vzniku zánětu dochází hned po poranění, když poraněné cévy prosakují tekutinu (složenou z vody, soli a bílkovin) a způsobují místní otok. Toto nasycení tekutinou umožňuje hojivým a opravným buňkám přesun do místa rány. Během zánětlivé fáze jsou z místa rány odstraněny poškozené buňky a případné patogeny, zánět tak ovládá krvácení a zabraňuje infekci. Jedná se o přirozenou součást hojicího procesu a provází ho nejenom otok, ale také zarudnutí, zteplání místa rány a bolest. Zánět je možné považovat za problematický pouze v případě, kdy je dlouhodobý nebo nadměrný.
Třetí fáze hojení – růst nových buněk
Během tzv. proliferativní fáze hojení se vytváří nová tkáň. V důsledku hojení se rána postupně stahuje a dává prostor nové tkáni. Dochází ke zmnožení krevních vlásečnic a tvorbě jejich nové sítě, která vyživuje nově vznikající tkáň. Poškozené místo mívá růžovou až červenou barvu a je nerovnoměrné. Na závěr této fáze hojení se obnoví buňky na povrchu poranění (tzv. epiteliální). Ránu je vhodné udržovat vlhkou a hydratovanou, napomáhá to rychlejší obnově povrchové tkáně.
Čtvrtá fáze hojení – zrání tkáně
Během zrání tkáně dochází ke vstřebání vody v místě poranění, což má za následek přiblížení kolagenových vláken a jejich zesíťování, tzv. remodelaci kolagenu, a uzavření rány. Zesíťování je důležité pro snížení tloušťky jizvy a posílení kůže v oblasti rány. Tato fáze začíná přibližně 21 dní po zranění a může trvat rok nebo i déle.
Některé faktory ovlivňující hojení máte ve svých rukou
Hojení ran je komplexní a křehký proces. Když se v něm něco pokazí a fáze nepostupují, jak mají, může dojít ke vzniku obtížněji hojitelných chronických ran. Faktorů ovlivňujících průběh hojení je hned několik, mohou souviset přímo:
- s charakterem rány (její infekcí, okysličením postiženého místa),
- životním stylem (stravováním, kouřením, alkoholismem),
- chronickými onemocněními (cukrovkou, obezitou),
- ale také s věkem, hormony nebo stresem.
Každá rána vyžaduje péči
V procesu hojení je důležitá důkladná péče o ránu. Hojení ran napomáhá vlhké a čisté okolí ran, které chráníme před dalším zraněním a infekcí obklady. Pomoc při obnově poškozené tkáně mohou poskytnout také některé ústně podávané léčivé přípravky, například ty s obsahem přírodních bioflavonoidů. Bioflavonoidy působí příznivě na elasticitu a propustnost cév. Bioflavonoid rutosid kombinovaný s vitaminem C, který je obsažený ve volně prodejném léčivém přípravku Ascorutin, tímto způsobem přispívá k regeneraci poškozených drobných cév a napomáhá tak hladkému průběhu hojení ran.
(lexi)
Zdroje:
https://www.woundsource.com/blog/four-stages-wound-healing
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2903966/#:~:text=Wound%20healing%2C%20as%20a%20normal,proper%20sequence%20and%20time%20frame.
www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0096303&tab=info.