Hlavní problém – zatěžování kůže a nešetrná péče
Kožní komplikace postihující okolí stomie (peristomální pokožku) jsou problémem, se kterým se potýkají pacienti s vývodem velmi často. Důvodem je především opakované odlepování a nalepování stomických pomůcek a kontakt kůže se střevním odpadem, který vychází ze stomie. Situaci mohou zhoršovat alergické reakce, nesprávný výběr hygienických přípravků, nevhodná volba pomůcek či nesprávná péče o kůži v okolí vývodu.
Základní zásady péče o kůži
Stomici by měli při každodenní péči o vývod mít na paměti, že nešetrný přístup může být zdrojem nepříjemných a mnohdy dlouhodobějších komplikací. Zdravá kůže zajistí, aby pomůcky řádně plnily svoji funkci a byly pro stomiky dostatečně pohodlné.
- Základem péče o kůži je šetrné odstraňování použitých pomůcek, které by se neměly strhávat hrubě nebo násilím.
- Pomůcky je samozřejmě potřeba měnit v doporučených intervalech (jednodílný systém se mění denně, dvojdílný za 2–3 dny).
- Při výměně pomůcek je nutné provádět důkladnou hygienu – kůže se omyje vodou a důkladně, ale jemně se osuší.
- K ošetření kůže se využívají přípravky určené k péči o peristomální pokožku. Běžné kosmetické přípravky mohou vyvolat alergickou reakci nebo narušit přilnavost pomůcky.
Přehled nejčastějších potíží stomiků s kůží
Za nejběžnější kožní komplikace postihující okolí stomie se považuje poškození a podráždění kůže (dermatitida), alergická reakce (kontaktní dermatitida) a tzv. macerace.
K podráždění či narušení pokožky přispívá protékání střevního obsahu nebo moči ze stomie. Jejich agresivní složení působí na kvalitu a celistvost kůže, proto je důležité pokožku před protékáním chránit. Základním opatřením je správně vystřižený otvor na stomickém sáčku nebo podložce.
Alergickým reakcím lze předcházet výběrem pomůcek a přípravků z nealergických materiálů. V případě, že se alergické reakce vyskytnou, je namístě vyzkoušet jiné pomůcky nebo hygienické přípravky. Alergie se může vyvinout v průběhu času a to, co dříve pacientovi vyhovovalo, může později začít působit potíže.
K maceraci (změknutí kůže vzniklé působením tekutiny) dochází, pokud je kůže okolo stomie nadměrně vlhká. Příčinou mohou být nevhodné pomůcky, zejména nesprávné velikosti, kvůli kterým protéká střevní obsah nebo moč mimo stomii. Důvodem macerace může být také nadměrné pocení v místě stomické pomůcky. Řešením je její změna nebo používání ochranného pudru, který nadměrnou vlhkost účinně vstřebá.
Pokožku sledujte při každé výměně sáčku
Kontrola stavu kůže okolo vývodu by měla být pro stomiky každodenní rutinou. Jakékoliv změny v podobě zarudnutí, otoku, bolesti, zduření nebo palčivých pocitů totiž mohou být známkou zánětu, alergické reakce či jiného problému. Čím dříve se ve spolupráci se stomickou sestrou podaří zjistit příčinu potíží, upravit péči o stomii nebo zahájit léčbu, tím menší je riziko rozvoje závažnějších kožních, nebo dokonce celkových komplikací.
(pak)
Zdroje:
https://www.ilco.cz/poskozeni-kuze-okoli-stomie/
https://www.lpr.cz/?edmc=1112
https://www.diakonie.cz/res/archive/005/000695.pdf?seek=1485175775