Kůže – největší orgán lidského těla
Kůže je samostatný orgán lidského těla, který tvoří bariéru mezi zevním a vnitřním prostředím. Má hned několik podstatných funkcí – od regulace teploty přes metabolickou funkci až po imunitní mechanismy.
Kůže zaujímá 1,5–2 m2, což je asi 7 % celkové hmotnosti člověka. Na lidskou hlavu a krk připadá přibližně 11 % kůže, na trup 30 %, na horní končetiny 23 % a na dolní končetiny asi 36 % celého povrchu kůže. Tloušťka lidské kůže se na různých místech liší a také se v čase mění, dosahuje 0,4–4 mm. Nejtenčí kůži najdeme na očních víčkách, uchu a penisu, naopak nejtlustší na zádech. Kůže se skládá ze tří základních částí – pokožky, škáry a podkožního vaziva. Právě pokožka je nejvíce exponovaná zevním vlivům, proto si zaslouží naši zvýšenou pozornost a péči.
Důmyslné vrstvení
Pokožka je velmi tenká vrstva kůže, která se neustále obnovuje buněčným dělením. Skládá se z několika vrstev buněk výstelky (epitelu). Její buňky postupují od spodní vrstvy k povrchu a tam se odlučují. Její výživa probíhá z krve z hlubších vrstev a cirkulací mízy v mezibuněčných prostorech. Směrem od spodní vrstvy k povrchu rozlišujeme celkem pět vrstev pokožky:
-
- Základní vrstva – jedna řada buněk vedle sebe, kde se neustále dělí nové a nové buňky a plynule putují k povrchu kůže. Pigmentové buňky zde tvoří kožní pigment, melanin.
- Ostnitá vrstva – má asi 4–8 vrstev. Buňky jsou v ní spojeny mezi sebou můstky, což tvoří dojem ostnů. Mezi buňkami koluje míza, která zajišťuje jejich výživu na cestě k povrchu. V této vrstvě se nacházejí také buňky zajišťující obranyschopnost.
- Granulózní vrstva – 1–2řadá vrstva buněk, ve které probíhá intenzivní proces rohovatění (keratinizace). Čím je tato vrstva aktivnější, tím větší je vrstva rohoviny na povrchu těla (nejvíce na ploskách nohou a dlaních).
- Jasná vrstva – v této vrstvě již buňky pomalu zanikají, a protože již téměř neobsahují buněčné součásti, jeví se tato vrstva v mikroskopu jako průhledná. Funkčně vytváří elastickou vrstvu, po které se při mechanickém tlaku nebo tahu posunuje poslední vrstva pokožky. Opět je vyvinuta zejména na ploskách nohou a dlaních.
- Rohová vrstva – je nejsvrchnější vrstvou pokožky. Představuje navrstvení zbytků původních buněk, které se postupně z povrchu odlučují.
Pravidelná obnova kůže
Celý proces rohovatění probíhá asi měsíc (26–28 dní). Tolik máte přibližně času na to, abyste poskytli buňkám své pokožky nejlepší možnou výživu. Odměnou za to bude dokonalá pokožka s perfektní obrannou funkcí. Nové kožní buňky se tvoří především v noci, proto správné ošetření kůže má probíhat nejen přes den, ale i na noc.
Každý touží po bezchybné pleti, ale ne všichni se o ni dobře starají. Někdo spoléhá na dobrou genetickou výbavu, ale postupem času jsou nedokonalosti na kůži více patrné. Kůže je často také zrcadlem našeho zdraví, proto nikdy kožní příznaky neopomíjejte.
(revize: dzit)