Vnímat negativní emoce je v pořádku
První dny se stomií mohou být náročné. Strach, úzkost, smutek nebo pocit, že to nezvládnu. Obavy a negativní myšlenky jsou zcela přirozené. Není jednoduché se s novou situací vyrovnat. Nebojte se. Na všechno nemusíte být sami. Většina nemocnic má vyškolený personál, v některých případech i přímo určenou tzv. stomickou sestru, která vám bude v prvních dnech nápomocná. Zaškolí vás v používání a manipulaci s pomůckami.
Načerpejte zkušenosti od lidí, kteří si prošli stejnou cestou
Porozumění a pomocnou ruku můžete nalézt i v pacientské organizaci stomiků. Najděte si klub poblíž svého bydliště a kontaktujte jej. Lépe o nás vědět a nepotřebovat než nevědět a potřebovat. To je heslo pacientské organizace stomiků České ILCO, z.s., která sdružuje spolky stomiků po celé České republice. Co může účast v takovém klubu svému členovi nabídnout? Pravidelná setkání s dalšími lidmi se stomií. Ujištění, že v situaci nejste a nebudete sami. Vzájemné rady, zkušenosti a tipy, podporu sebevědomí a sebepřijetí. Možnost účastnit se odborných seminářů, rekondičních pobytů a kulturních akcí. A v neposlední řadě můžete získat nové přátele.
Důležitým úkolem je naučit se o stomii správně pečovat
Zpočátku se vám to může zdát náročné a zdlouhavé. Postupem času se z toho stane rutina a celý proces se podstatně urychlí. Pravděpodobně bude nutné mírně přizpůsobit domácí prostředí. Ideální je vyčlenit si v koupelně odkládací plochu, kde budete mít všechny pomůcky po ruce. Výměnu stomického sáčku je vhodné provádět naproti zrcadlu umístěnému tak, aby bylo vidět na oblast stomie. Aby nepřekáželo oblečení, můžete se vysvléct do půli těla nebo svrchní oděv přichytit spínacím špendlíkem či kolíčkem.
Před odchodem z nemocnice vás stomická sestra poučí o možných komplikacích a poradí, jak jim předcházet. I přes správnou péči potkají tu a tam každého. Domníváte se, že trpíte peristomální kýlou (vyklenutím břišní stěny v okolí stomie) nebo prolapsem (vyklenutím střeva)? Máte problém se stomickou pomůckou, která nedrží nebo podtéká? Kůže v okolí stomie je podrážděná a bolestivá? Zkontaktujte stomickou sestru.
Se stomií jste v běžném životě jen minimálně omezeni
Mohu se stomií sportovat a cestovat? Mohu dál chodit do práce? Samé kladné odpovědi! Stomie dnes už nepředstavuje takové omezení jako dříve, většinu aktivit snad kromě zvedání těžkých břemen a kontaktních sportů můžete provádět i s ní. Pravidelná fyzická aktivita je velmi důležitá a pomůže vám udržovat se v kondici. Nezapomeňte však poslouchat své tělo a zátěž zvyšujte postupně a opatrně. Návrat do zaměstnání bývá obvykle možný za 8 až 12 týdnů od operace. Záleží ale na vašem zdravotním stavu a typu profese. Pokud nechcete, aby kolegové o vaší stomii věděli, nemusíte o ní nikomu říkat. Je jen na vás, komu a s čím se svěříte. U některých typů povolání je nutné stomii speciálně chránit, poraďte se proto se svou stomickou sestrou. Stomie není překážkou ani v cestování. Ať už míří vaše cesty kamkoliv, nezapomeňte na dobré cestovní pojištění a dostatek náhradních pomůcek. Bezpečnostní prohlídku na letišti vám může usnadnit cestovní certifikát stomika, který vám pomůže získat stomická sestra nebo klub stomiků.
Stomie neznamená konec milostného života
Sex a intimnosti jsou důležitou součástí života každého člověka, platí to i pro lidi se stomií. Možná máte v hlavě plno otázek. Co když mě partner odmítne? Jak se na mě bude dívat? Stomie sama o sobě sexuálním aktivitám nijak nebrání a nemusíte mít strach z jejího poškození. Správně upevněný stomický sáček zajistí, že se nemusíte obávat zápachu, podtečení nebo odlepení pomůcky. Následkem operace se mohou objevit některé problémy znesnadňující styk. Může se jednat o ztrátu chuti na sex, bolest při styku, vaginální suchost u žen nebo poruchu erekce u mužů. Klíčem k jejich překonání je komunikace, trpělivost a vzájemná důvěra.
Nebojte se říct si o pomoc. Od svých nejbližších i od odborníků
Návrat do běžného života může nějakou dobu trvat. Je třeba zotavit se po operaci a získat určitý cvik v péči o stomii a ve výměně stomických sáčků. Stomie by rozhodně neměla být důvodem sociální izolace. Je proto dobré začlenit své nejbližší do nastalých změn a komunikovat s nimi o svých pocitech. I pro ostatní členy rodiny se zcela jistě jedná o zatěžkávací situaci, se kterou se musí vyrovnat. Přesto není dobré sám sebe upozaďovat a zůstávat se svými problémy a obavami sám. V případě větších psychických potíží je namístě kontaktovat terapeuta.
(vav)
Zdroj informací:
Kol. autorů. Urostomie – tipy a triky. Veverská Bítýška: Dansac, Hartmann-Rico.
https://pravetedops.cz/wp-content/uploads/2018/04/ceske-ilco-100x-o-stomicich.pdf
https://www.ilco.cz/co-je-stomie-2/