Stomické pomůcky jsou vyráběny ze samolepicích hygroskopických látek, které dokážou snadno pohlcovat vlhkost a jsou šetrné ke kůži a chrání pokožku. Vzhledem k ochranné funkci kůže jsou při správné péči o pokožku dobře snášeny.
Zánětlivé procesy v oblasti kolem stomie jsou velmi bolestivé a znemožňují upevnění stomické pomůcky. Z toho důvodu patří posouzení vlastností kůže pacienta k jednomu z nejdůležitějších kritérií při výběru vhodné stomické pomůcky. Pokud je tento předpoklad splněn a o pokožku v okolí stomie je správně pečováno, nedochází k závažným komplikacím. S běžnými komplikacemi si obvykle úspěšně poradí speciálně vyškolená sestra pro péči o stomii, tzv. stomasestra. Jaké komplikace se na kůži v okolí stomie mohou objevit?
Dermatitida – nejčastější problém v okolí stomie
Nejčastější komplikací, se kterou se setkávají přibližně dvě třetiny pacientů se stomií, je tzv. iritační dermatitida. Vzniká opakovaným působením nějaké látky, která není původně škodlivá vůči kůži (např. moči či střevního sekretu), ale neustálý kontakt a dráždění touto látkou vede postupně k vyčerpání obranyschopnosti pokožky a vznikne zánět kůže. Ten se projevuje na začátku zarudnutím kůže (erytémem) a prosáknutím, mokváním postiženého místa, ve fázi hojení pak strupy a šupinami. Ložisko dermatitidy je od zdravé kůže jasně ohraničené na místo působení škodlivé látky. Pacient pociťuje pálení a bolestivost, ve fázi hojení se pak objevuje svědění. Takto poškozenou kůži mohou napadnout bakterie a vyvolat sekundární infekci. Také různé chemické látky, zejména z čisticích a ošetřovacích prostředků, snadno pronikají do hlubších vrstev kůže.
Nejčastějšími příčinami iritační dermatitidy jsou:
- nedostatečná ochrana kůže kolem stomie,
- dlouhá doba nošení stomické pomůcky,
- velký otvor podložky,
- nesprávné přiložení jímacího sáčku,
- špatná poloha pomůcky.
Jako prevenci iritační dermatitidy je třeba přizpůsobit stomii velikost a tvar otvoru podložky. Důležité je také používání podložek z hygroskopických ochranných látek a ochranných destiček do zahojení kůže.
V některých případech může být příčinou podráždění kůže v okolí stomie také tzv. alergická kontaktní dermatitida. Alergeny přitom mohou pocházet z
- běžných hygienických prostředků – mýdla, sprchového gelu, šamponu,
- kosmetických přípravků k ošetřování stomie – čisticích roztoků, ochranných krémů, past, destiček,
- ze samotných stomických pomůcek – podložek nebo adhezivní (přilnavé) části stomické pomůcky.
Na rozdíl od iritační dermatitidy není ložisko alergické kontaktní dermatitidy od okolní kůže ostře ohraničené, postupně se vytrácí. Samotný pacient pociťuje intenzivní svědění, navenek je vidět zarudnutí kůže, oděrky, šupiny a strupy. V tomto případě je třeba v prvé řadě odstranit dráždivý alergen a pokožku ošetřit, nejčastěji pomocí místních kortikosteroidů.
Jak se bránit rozmáčení okrajů stomie a proleženinám?
Rozmáčení kůže v okolí stomie, tzv. macerace, vypadá jako nabobtnalá svraštělá kůže bílé barvy. Vzniká při dlouhodobé vlhkosti kůže pod podložkou:
- při nedostatečné ochraně kůže,
- při nadměrném pocení,
- při nedostatečně časté výměně pomůcky.
Přetrvávání macerace vede postupně k růstu kožní tkáně a ke vzniku tzv. pseudoepiteliomatózní hyperplazie, kterou charakterizuje květákovitý vzhled kůže v nejbližším okolí stomie. Tento problém obvykle vyřeší stomasestra zajištěním suchosti kůže v okolí stomie, aplikací dusičnanu stříbrného nebo vytvořením lehkého tlaku nasazením konvexní stomické pomůcky.
Kůže nemusí trpět jen trvalým kontaktem s tekutinou ze stomie, ale také trvalým tlakem, pak na ní vznikají proleženiny neboli dekubity. Bývají nejčastěji způsobeny nesprávným výběrem stomické pomůcky.
Vznikem infekce jsou více ohroženi mimo jiné cukrovkáři
Pacienti s cukrovkou, poruchami imunity a chronickým poškozením kůže v okolí stomie jsou náchylnější ke vzniku infekcí v okolí stomie. K častým problémům patří zejména kvasinková infekce. Důležitá je její včasná diagnostika a následné přeléčení.
Zánět může postihnout také chloupky v okolí stomie
Při vytrhávání chloupků během výměny stomické podložky dochází k drobným poraněním v oblasti vlasové cibulky. Poškozenou oblast obsadí bakterie a dochází k zánětu vlasového váčku (folikulitidě). Prevencí jeho vzniku je pravidelné odstraňování chloupků (např. elektrickým strojkem).
K poranění kůže mohou přispět i krystaly
Drobná poranění kůže jemnými střípky jsou spojena jen s jedním typem stomie, a to urostomií (vývodem zajišťujícím odtok moči). Léčí se pomocí octových obkladů.
Ať už vás trápí jakékoliv poškození kůže v okolí stomie, neváhejte a obraťte se s ním co nejdříve na svou stomasestru. Všechny problémy mají svá řešení, jen je třeba nerezignovat na jejich nalezení.
(hah)
Zdroje:
https://www.tribune.cz/clanek/15381-kozni-komplikace-stomii-a-jejich-reseni
https://zdravi.euro.cz/clanek/sestra/chyby-a-omyly-pri-osetrovani-stomii-450452
https://www.dansac.com/en-GB/LivingWithAStoma/HealthySkinAroundYourStoma/CaringForTheSkinAroundYourStoma
https://www.dansac.com/en-gb/livingwithastoma/healthyskinaroundyourstoma/6tipstopreventingperistomalskinproblems
https://www.mskcc.org/cancer-care/patient-education/how-manage-skin-irritation-around-your-urostomy-stoma
https://www.ostomy.org/top-8-signs-your-peristomal-skin-is-irritated-or-damaged/