Trápí vás varixy? Vyzkoušejte volně prodejné masti či léky
Možností léčby žilních onemocnění je kromě úpravy životního stylu a kompresivní terapie také použití různých volně dostupných přípravků k lokálnímu či vnitřnímu užití. Obsahují účinné přísady inspirované hlavně přírodou.
Možností léčby žilních onemocnění je kromě úpravy životního stylu a kompresivní terapie také použití různých volně dostupných přípravků k lokálnímu či vnitřnímu užití. Obsahují účinné přísady inspirované hlavně přírodou.
V lékárnách je dnes k dostání mnoho léčivých preparátů či doplňků stravy, kterými lze zmírnit nepříjemné pocity spojené s žilním onemocněním. Dělí se do dvou velkých skupin, a to podle toho, zda jsou určeny k vnitřnímu, nebo k místnímu užití.
Namazat a jít
Nejčastěji se lokální přípravky vyskytují ve formě gelu, který je charakteristický svým chladivým účinkem. Obsahové látky jsou různé, ale největší procento zaujímá extrakt z kaštanu.
- Kaštanový extrakt. Působí příznivě při pocitu unavených nohou, zlepšuje prokrvení, ovlivňuje pružnost a pevnost cévní stěny a zmírňuje také otok.
- Kostival. Přípravky s touto přísadou mají mimo jiné i znecitlivující a příznivé hojivé účinky.
- Konopné mazání. Lze ho využít k ošetření dolních končetin při pocitu „těžkých“ a unavených nohou (při sedavých zaměstnáních nebo po delším stání) a zlepšuje též fungování cévní stěny.
- Heparin. Je používán díky svému protizánětlivému účinku a pro zmírnění otoků.
- Výtažek z vinné révy. Odlehčí těžké a unavené nohy.
Lokálně užívané preparáty zvláčňují a hydratují pokožku. Je vhodné je nanášet několikrát denně na postižená místa a jemně masírovat.
Léky a doplňky stravy k vnitřnímu užití
Nejčastější kombinace účinných látek jsou flavonoidy diosmin a hesperidin, doplněny například extraktem z koňského kaštanu obsahujícím escin. Flavonoidy se vyskytují v mnoha přípravcích v podobě mikročástic, což zlepšuje jejich dostupnost, a tedy i účinek. Působením flavonoidů dochází ke zpevnění žilní stěny a k příznivému ovlivnění krevního oběhu. Zmírňují otok a mají protizánětlivý efekt. Tento typ léků se užívá většinou 1× denně během jídla a bývá vhodný pro lidi se sedavým zaměstnáním, při dlouhém stání, chození nebo cestování.
Zdroj: www.nej-apatyka.cz