Jak vzniká průjem
Průjmy jsou zažívací potíže, které se vyznačují častým vyprazdňováním řídkých až vodnatých stolic. Typické infekční průjmy jsou většinou způsobené viry (nejčastěji jsou to rotaviry či adenoviry), případně bakteriemi (Salmonella, některé kmeny E. coli, Campylobacter a řada dalších), které napadají střevo a způsobí sekreci vody do jeho lumen. Chytit průjem můžeme z tepelně nedostatečně zpracovaného anebo hygienicky závadného či zkaženého jídla. Nakazit se lze i od jiné nemocné osoby. Tyto viry či bakterie bývají povětšinou velmi nakažlivé a během pár dní potíže postihnou všechny obyvatele domácnosti.
Průjmová onemocnění mohou být doprovázena i nevolností, zvracením, křečovitými bolestmi břicha a v některých případech i zvýšenou teplotou. Průjmy se ale mohou projevit i potravinové alergie či nesnášenlivosti, úzkosti a stresy. Ke střevním potížím mohou vést také užívaná antibiotika, léky a celá řada dalších příčin. U virových průjmů potíže většinou trvají 24−48 hodin a největším nebezpečím u nich je dehydratace, což je zvlášť významné u novorozenců a kojenců. V těchto případech je vždy vhodná návštěva lékaře. Odborníka je taktéž potřeba navštívit v případě, že bolesti přetrvávají i po stolici, břicho je na pohmat tuhé anebo je ve stolici přítomna krev.
Režimová opatření
Vhodným režimovým opatřením je v prvé řadě nahrazování ztracených tekutin. Doporučují se neperlivé minerálky či slabý černý čaj, vždy vychlazené na pokojovou teplotu. Akutní gastroenteritidy doprovází většinou nechutenství jakožto přirozený obranný mechanismus. Pokud chce nemocný něco jíst, jsou vhodné potraviny jako vařená rýže, mrkev či těstoviny, vždy bez tuku. Dále je možné konzumovat také suché pečivo, případně banány či oloupaná jablka.
Homeopatická pomoc
V případě klasických gastroenteritid s průjmy je vhodné začít s léčbou co nejdříve a v první fázi podávat 5 granulí příslušného léku po každé stolici, se zlepšením stavu je možno intervaly v podání prodlužovat.
- Arsenicum album 9 C. Hlavním příznakem pro volbu tohoto léku bývá veliká slabost nemocného, která se zhoršuje každou průjmovitou stolicí. Stolice i zvratky jsou velmi pálivé a páchnoucí. Pacient mívá žízeň na malé doušky tekutin, ale může zvracet i po malém napití. Jeho stav se zlepší teplem a teplými nápoji. Celkově je nemocný velmi zimomřivý. Potíže doprovází i velká úzkostnost, nemocný nechce být sám. Uvedené homeopatikum je hlavní lék na potíže ze zkaženého jídla.
- Pulsatilla 9 C. Lék pro nemocné, kteří jsou plačtiví, mazliví a depresivní. Nevolnost se u nich zhorší teplem a teplými nápoji. Dožadují se čerstvého vzduchu, díky kterému se jejich stav celkově lepší. Zlepší se také, když mají sympatie, útěchu a společnost. Nemají žízeň, i když mají horečku. Pulsatilla 9 C je lék na potíže ze zmrzliny či tučného jídla.
- Phosphorus 9 C. Je určený pro nemocného, který chce studené nápoje a zlepší se po nich. Průjem je vodnatý, zelený a s hlenem. Nemocný zvrací přibližně patnáct minut po každém napití. Nejen v průběhu nemoci mívá mnoho strachů − ze tmy, bouřky nebo z toho, být sám. Zlepší se i krátkým spánkem.
- Nux vomica 9 C. Je vhodný pro pacienta, který je podrážděný a zimomřivý, i když má horečku. Klíčovým faktem je to, že ačkoliv dotyčný chce, nemůže jíst ani jít na stolici. Přestože chce pít, je mu po napití hůř a i po stolici má neustále pocit, že se mu chce opět jít. Kromě toho bývají tito pacienti velmi přecitlivělí na hluk, průvan, světlo i pachy. Bolesti břicha jsou křečovitého charakteru.
- Podophyllum 9 C. Pomáhá ve chvíli, kdy si nemocný stěžuje na škroukání v břiše a nebolestivý průjem, který je vystřikující a stolice je zpěněná, fermentovaná. Barevně bývá stolice žlutá s kousky nestrávené potravy. Po stolici si stěžuje na velkou slabost. Je to lék na průjmy z letního ovoce.
- Ipecacuanha 9 C. Doporučuje se pacientům, jejichž problémem je veliká nevolnost, která se nezlepší po vyzvracení. Naopak tito jedinci po vyzvracení až omdlévají. Nevolnost je doprovázena silným sliněním a nemocný nemá pocit žízně.
- Colocynthis 9 C. Pomáhá na bolesti břicha křečovitého charakteru, které se zlepší silným stlačením a teplem. Zhorší se každým jídlem či pitím.
- China rubra 9 C. Je důležitý lék na slabost způsobenou průjmy a dehydratací. Po zvládnutí akutního stavu by tento lék měl být vždy nasazen na 3−4 dny k rekonvalescenci a zotavení v dávce 3× denně 5 granulí.
Co ještě může pomoci?
- Zázvor. Pomáhá jak ve formě čaje, tak některého doplňku stravy. Zklidňuje zánět střeva, působí proti „otravám z jídla“.
- Probiotika. Po akutním průjmovém onemocnění jsou vždy vhodná k obnově narušené střevní mikroflóry.