S jizvami zatočí laser
Jednou s velmi účinných procedur, kterou lze využít při řešení hned několika kosmetických problémů, je aplikace laseru. Co se týče akné, lze ho doporučit nejen na jizvičky po akné, ale i na akné samotné. Přestože sám laser většinou nestačí k úplnému odstranění jizev, činí je určitě méně znatelnými. Příznivě ovlivňuje vzhled i dalších typů jizev vzniklých například po úrazech, popáleninách či chirurgických zákrocích, ale také strií po těhotenství. Jeho výhodou je, že ho lze bezpečně použít i v oblasti obličeje, kde stopy po akné trápí nejvíce.
Jizva jako nevzhledný výsledek hojení
Tvorba jizev představuje přirozenou reakci našeho těla na poranění. Drobné jizvy nejsou nikterak škodlivé, a proto nevyžadují odstranění ze zdravotních důvodů. Mohou však svědit a mít nepříznivý vliv na psychiku svého majitele. Nejvíce problematické jsou z tohoto hlediska jizvy právě v obličeji.
Jak laser funguje?
Laserový paprsek proniká do vnějších vrstev kůže a stimuluje v nich růst nových a zdravých kožních buněk. Zároveň odstraňuje starší a poškozené kožní vrstvy tak, aby měla kůže dostatek prostoru pro obnovu. Tím, že nová kůže roste jednotněji, stává se původní jizva méně znatelnou.
Aplikace laseru vede ke:
- zlepšení vzhledu jizvy,
- zmírnění s ním spojeného pocitu svědění,
- zlepšení rozsahu pohybu kůže ve zjizvené tkáni.
Není laser jako laser
Lékaři mají na výběr z různých typů laserů ošetřujících pokožku odlišnými způsoby. Některé z nich odstraňují svrchní vrstvu kůže, zatímco jiné ji zachovávají a ovlivňují vrstvy pod ní. Před výběrem nejvhodnějšího typu laseru by měl lékař zhodnotit samotnou jizvu, výhody a možnosti užití konkrétního laseru, ale také jeho možné vedlejší účinky. Některé lasery jsou například nevhodné pro určité tóny pleti, protože mohou způsobit změnu barvy kůže.
Před bolestí chrání znecitlivující krém
Samotné ošetření kůže laserem může být bolestivá procedura, proto se k ní řada lidí jen obtížně odhodlává, přestože jim byla odborníky jednoznačně doporučena. Vnímání bolesti je značně individuální a liší se člověk od člověka. Zatímco někteří jedinci cítí u menších zákroků pouze slabé pálení, jiní i při ošetření droboučkých jizev pociťují vyloženě bolest. Z tohoto důvodu je ještě před samotným zákrokem vhodné probrat s odborníkem místní znecitlivění ošetřovaného místa.
U rozsáhlejších výkonů lékař obvykle sám doporučí injekční aplikaci znecitlivujícího léku, ty jednodušší se často obejdou bez anestezie. Pokud jste zvýšeně citliví na bolest, a máte proto z ošetření obavy, vyžadujte nanesení znecitlivujícího krému i v případě méně náročných zákroků.
Trpět bolestí při kosmetickém výkonu je v současnosti zcela zbytečné. Na trhu je k dispozici znecitlivující krém, který se jednoduše nanese zhruba hodinu před zákrokem na ošetřované místo, kde následně několik hodin působí. Pro dosažení spolehlivého účinku se vrstva krému překryje neprodyšným obvazem či plastovou fólií, přičemž toto krytí se odstraní až před samotným výkonem. Díky znecitlivujícím krémům dnes podstupují žádoucí kosmetické procedury i jedinci, kteří by se jich dříve předem obávali nebo by je pro prožitou bolest již nechtěli znovu opakovat.
(veri)
Zdroj:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325762.php