Zanedbaná prevence: Bolesti páteře si s rakovinou prostaty nespojoval, do roka jí podlehl
Prostata je orgán, který není pro život muže nijak zásadní. Naprosto zásadní se však stává v okamžiku, kdy ji postihne některé z jejich onemocnění. A nejde o nich výjimečného. Potíže způsobené zvětšenou prostatou postihují v menší či větší míře od určitého věku téměř všechny muže, nádory prostaty patří v České republice mezi druhou nejčastější příčinu úmrtí na zhoubný nádor u mužů. Pravidelné kontroly u specialisty na tuto oblast, urologa, však mohou mužům doslova zachránit život. V dalším díle seriálu Zanedbaná prevence si to ukážeme na příkladech dvou konkrétních pacientů.
Na příčinu bolestí v bedrech se přišlo pozdě
Pětapadesátiletý Josef se na první pohled od většiny mužů v jeho věku neodlišoval. Pracoval jako řidič kamionu, každý pátek si šel s kamarády posedět do hospody a vypít pár piv. Najednou ho ale začaly od beder pobolívat záda, nejdříve jen trochu, a tak si myslel, že za to mohou dlouhé hodiny sezení za volantem. Bolest nejprve zaháněl prášky, postupně se však začala stupňovat, a tak Josefovi nezbývalo nic jiného, než se obrátit na svého lékaře. Ačkoliv ho neviděl už roky.
Přišel za ním s prosbou, zda by mu nepředepsal rehabilitaci či masáže. Lékař však nechtěl ponechat nic náhodě a podrobně ho vyšetřil. Při vyšetření mu bylo zjištěno vzdálené nádorové ložisko v bederní páteři, tzv. metastáza. Příčinou jeho obtíží se ukázal být nádor prostaty. Vzhledem k pokročilému nálezu bohužel u Josefa nebyla možná operace. Cílem léčby bylo tedy zpomalení průběhu jeho onemocnění a zlepšení kvality jeho života, úplné vyléčení už bohužel nepřicházelo v úvahu. Necelý rok po stanovení diagnózy Josef zemřel.
Čtěte také:
Zanedbaná prevence: Nebral léky na vysoký tlak, zemřel náhle ještě před čtyřicítkou
Bez problematické prostaty se obešel
Větší štěstí měl o rok mladší Milan, který se živil jako úředník. Zaznamenal potíže s močením, trpěl zejména neodbytným nutkáním k němu, které neustávalo ani během noci. Manželka ho nemusela ani dlouho přemlouvat a za pár dní si už nechal svým praktickým lékařem vypsat žádanku na vyšetření u odborníka na močové ústrojí, urologa.
Při této příležitosti mu byla naměřena zvýšená hodnota tzv. prostatického antigenu v krvi, který může ukazovat na obtíže s prostatou. Následovala biopsie prostaty spočívající v odběru malého vzorku tkáně, která prokázala počáteční stadium rakoviny. Milanovi byla urologem doporučena operace, při které byla prostata i s nádorem kompletně odstraněna. Po operaci Milanovi i jeho rodině spadl kámen ze srdce. Deset let od výkonu žije Milan stále bez známek aktivního onemocnění, bez problému vykonává své zaměstnání, věnuje se svým oblíbeným aktivitám a užívá si veškerý čas, který pro sebe takto získal.
Zvětšení prostaty neznamená automaticky rakovinu
Urologové se každý den setkávají ve svých ambulancích s nezhoubným zvětšením prostaty, odborně označovaným jako benigní hyperplazie. Upozorní na sebe typickými příznaky v podobě slabého a přerušovaného proudu moči, nucení na močení, pocitu nedostatečně vyprázdněného měchýře, častého močení přes den a nočního probouzení se na močení.
Pokud není onemocnění léčeno, dochází postupně k uzavření močové trubice, což se projeví náhlou zástavou močení, případně pouhým ukapáváním moči. Muži mohou trpět opakujícími se záněty močového měchýře a v ojedinělých případech může dojít dokonce k selhání funkce ledvin. Navíc je příznaky spojené s benigní hyperplazií prostaty omezují v jejich každodenních aktivitách, a mají tak negativní dopad na kvalitu jejich života.
Vyšetření prostaty se tedy není třeba obávat, problémy s ní nemusí hned signalizovat rakovinu. Za to mohou mužům ulevit od nepříjemných obtíží, které jim komplikují život.
Díky prevenci rakovina nepřemůže ani na muže
Podobné příznaky jako zvětšená prostata může mít však i zhoubné onemocnění prostaty, její rakovina. Nebezpečná je ovšem tím, že se zpočátku nemusí nijak projevovat a příznaky na ni mohou upozornit až v jejím pozdějším stadiu, kdy se vyhlídky na úplné vyléčení podstatně snižují. Kromě slabého proudu moči a nucení na močení mezi její příznaky patří krev v moči a ejakulátu, ale také bolesti beder či kyčlí, které ukazují na rozšíření rakoviny do kostí. Vzhledem k tomu, že doposud neexistuje její jiná účinná prevence, spočívá jediná šance na její včasné odhalení při pravidelných kontrolách u lékaře. Pokud se ale nádor odhalí včas, existuje vysoká pravděpodobnost úplného vyléčení.
Rakovina prostaty a nezhoubné zvětšení prostaty jsou dvě zcela odlišná onemocnění. Pro obě choroby však platí, že jejich nejohroženější skupinou jsou muži nad 50 let věku a právě ti by měli absolvovat urologické vyšetření minimálně jednou do roka. Riziko vzniku rakoviny je zvýšené u mužů, kde se již nádor vyskytl v rodině, v takovém případě by u nich pravidelné kontroly měly začít již po čtyřicítce.
Poradna uLékaře.cz:
Na co se ptáte našich lékařů v souvislosti s prostatou
Odpovídá MUDr. Soňa Boušková
Když se muž začne v noci probouzet nikoliv kvůli cestě do lednice, ale na toaletu, nejspíš za to může prostata. Takové trable se mohou dostavit v překvapivě nízkém věku už po čtyřicítce.
Vzhledem k tomu, že potíže s močopohlavní soustavou jsou stále vnímány jako choulostivé, leckterý z pánů se raději diskrétně poradí v online poradně, než se vypraví k urologovi.
Kvůli problému s předstojnou žlázou se na nás obracejí muži, když je trápí bolesti, potíže po sexu, porucha močení nebo třeba obavy z nádorového onemocnění. Pomůžeme jim pochopit možné příčiny potíží, navrhneme vhodný režim a doplňky stravy, vysvětlíme nálezy nebo nasměrujeme na vyšetření. Zároveň doporučujeme pánům, aby se nebáli zajít k lékaři osobně, když mají problémy nebo ještě lépe dřív, pro jistotu.
Chcete se také zeptat našich lékařů na své zdravotní potíže?
Zdroj:
www.cus.cz