Základní fakta aneb Co byste měli vědět o rakovině plic
Rakovina plic patří mezi nejčastější nádory a dosti často bohužel končí smrtí. Vždycky tomu tak ale nebylo – před masovým rozšířením cigaret byl tento typ rakoviny poměrně vzácný.
Kouření je dnes příčinou devadesáti procent případů rakoviny plic, mnohem méně často se na jejím vzniku podílí radon, znečištěné životní prostředí nebo některé chemikálie. Co dalšího bychom měli vědět o rakovině plic?
- Jak kouření rakovinu způsobuje – kromě toho, že jsou cigarety plné škodlivých chemikálií, poškozují také čisticí mechanismus plic. Likvidují totiž řasinkové buňky, které mají za úkol zbavovat plíce prachu, cizorodých látek a virů.
- Příznaky nemoci – mezi nejčastější patří chronický kašel, bolest na hrudi, dušnost nebo vykašlávání hlenu s příměsí krve.
- Jak se onemocnění zjišťuje – bohužel dnes neexistuje spolehlivá metoda, pomocí které bychom mohli vyšetřit velký počet lidí a zachytit u nich rakovinu plic v počátečním stadiu. Většina nádorů je proto obvykle zjištěna poměrně pozdě.
- Co je to plicní biopsie – pokud je na rentgenu zachycen podezřelý útvar, je možné provést biopsii. Při ní se tenkou jehlou nabere kousek podezřelé tkáně, který pak může být podrobně vyšetřen.
- Jaké jsou typy rakoviny plic – podle základního dělení se všechny plicní nádory dělí na takzvané malobuněčné a nemalobuněčné. Ty první jsou obvykle agresivnější a hůře se léčí.
- Míra přežití onemocnění – mezi pacienty diagnostikovanými v letech 1998 až 2000 přežilo alespoň pět let od diagnózy 1–49 % pacientů s nemalobuněčným nádorem. Lékaři odhadují, že dnes jsou výsledky léčby již opět o něco lepší.
- Léčba – nejlepším způsobem léčby je operace, tu je však možné provést jen u nepříliš pokročilých nádorů. V případě nutnosti je možné pacientovi odebrat až jednu celou plíci.
- Prevence – rakovina plic stále patří mezi ty nejvíce smrtící, ale zároveň i mezi ty, kterým můžeme nejlépe předcházet. Dnes již nikdo nepochybuje o tom, že nejlepší prevencí rakoviny plic je vyhýbat se cigaretovému kouři.
(vek)
Zdroj: www.webmd.com