Zákaz kouření snížil počet předčasně narozených dětí
Ukazuje se, že zákaz kouření, který v roce 2006 odsouhlasili zákonodárci ve Skotsku, má již pozitivní výsledky v reálném životě.
Podle studie, kterou uveřejnil týdeník PLOS Medicine, se díky nekuřácké legislativě snížil počet předčasně narozených dětí a také dětí s nízkou porodní váhou.
Nekuřáctví má široké spektrum příznivých účinků
Odborníci z University of Glasgow, kteří na dopadech nekouření ve Skotsku pracovali, zveřejnili řadu důkazů o tom, že zákaz kouření má příznivé účinky na zdraví. Podle nich by tyto pozitivní výsledky mohly přispět k tomu, aby o nekuřácké legislativě uvažovaly i další státy, kde ještě zákaz kouření není ošetřen zákonem.
Irsko bylo první v Evropě
Skotsko odsouhlasilo zákaz kouření už v roce 2006 a stalo se tak první zemí ve Velké Británii, kde se nesmí kouřit na veřejných místech. Později jej následovaly další státy Velké Británie. První evropskou zemí, která skoncovala s kouřením na veřejných místech, bylo Irsko (v roce 2004). Dodržování přísného zákona (absolutní zákaz kouření na všech veřejných místech, tedy i v restauracích a barech) sledují kontroloři, kteří mohou udělit pokutu až 100 tisíc Kč.
Zákaz kouření přináší ovoce
Kromě toho, že díky nekouření ubylo infarktů, ubylo i předčasných porodů a porodů dětí s nízkou porodní váhou. Vědci ve Skotsku shromáždili údaje o předčasných porodech z období od roku 1996 do roku 2009 a došli k závěru, že výskyt předčasných porodů poklesl o 25,4 %. Nález byl tedy významný a prokázal tak, že nekouření má výrazný vliv na zdraví. Jak říká dr. Jill Pell z University of Glasgow, i když se míra přežití předčasně narozených dětí snížila, jakýkoliv zásah snížit riziko předčasných porodů má potenciál pro přijetí právních úprav v zemích, kde v současnosti zatím neexistují.
(aši)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com