Kožní problémy postihují velkou část naší populace, a to jak dlouhodobě, tak náhle. Škála všech kožních problémů je ale tak široká, že je pro běžného laika leckdy velmi nesnadné odhadnout, o co se vlastně jedná. K lepšímu posouzení stavu tak můžete využít pomůcky běžně dostupné na internetu.
Vodítka k pravděpodobné diagnóze
První skupinu možností tvoří pomůcky běžně dostupné na internetu, díky nimž lze zhodnotit aktuální příznaky náhle vzniklého onemocnění. Pokud jste čtenářem zdatným v angličtině, pak máte štěstí, protože si na internetu můžete vybírat z jejich velkého počtu. Obvykle zahrnují otázky na předchozí kožní onemocnění, podobu aktuálních příznaků, tedy především umístění ložiska, jeho charakteristické zčervenání, výskyt struktury vystupující nad pokožku, ale také bolestivost a celkové příznaky typu horečky. Dobrými příklady jsou Symptom checker americké Mayo Clinic nebo Symptom checker vytvořený Americkou akademií rodinných lékařů, který kromě kožních obtíží dokáže pracovat i s doprovodnými příznaky vyskytujícími se v jiných oblastech těla. Jedná se tedy o jakési kombinace dotazníku a kalkulačky symptomů, které mohou výrazně zúžit a ujasnit dané příznaky.
Závažnost zhodnotíte pomocí specifických testů
Druhým typem pomůcek jsou ty, které hodnotí závažnost a vývoj konkrétních kožních onemocnění. Typickým zástupcem je například Index závažnosti a rozsahu lupénky (PASI score calculator). Tato kalkulačka hodnotí vždy několik parametrů zvlášť pro hlavu, trup a horní a dolní končetiny. Zahrnuje parametry rozsahu kožních výsevů v procentech nebo to, zda je kůže v místě plaku vystouplá či zarudlá apod. Výsledná vypočtená hodnota udává současnou závažnost onemocnění.
Na podobném principu funguje i Index závažnosti atopického ekzému (Scoring atopic dermatitis calculator). V porovnání s předchozí kalkulačkou jinak hodnotí rozsah onemocnění, tělo je přitom pomyslně rozděleno na více menších celků a odhad zaokrouhlen na 0, 25, 50, 75 a 100 %. Dalšími hodnocenými parametry jsou pak zarudnutí, otok, tvorba krust, suchost kůže, její ztenčení a přítomnost strií. Kalkulačka navíc hodnotí celkovou nepohodu člověka, a to prostřednictvím kvality spánku a přítomnosti svědění.
Důležitým ukazatelem je také kvalita života
Třetí skupinu tvoří pomůcky ke stanovení kvality života pacientů s kožním onemocněním, které by se při léčbě dlouhodobě probíhajícího onemocnění měly v budoucnu stát součástí každého vyšetření u specialisty. Dotazníky existují ve verzích pro dospělé i děti, dále i ve verzích pro specifická kožní onemocnění. Pomohou zhodnotit především to, jak onemocnění dlouhodobě ovlivňuje životy pacientů v každodenních činnostech.
A jak tedy může každý z nás získat lepší přehled o svém onemocnění?
- Využijte internetové kalkulačky pro určení základní pravděpodobné diagnózy daného onemocnění.
- Ke zhodnocení závažnosti svého onemocnění vyhledejte na internetu specifické kalkulačky pro konkrétní onemocnění.
- Jako pomůcka při výběru či úpravě léčby mohou sloužit dotazníky hodnotící kvalitu života.
(mih)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/symptom-checker/skin-rashes-child/related-factors/itt-20009075
https://familydoctor.org/symptom/skin-rashes-skin-problems/
https://www.pasitraining.com/calculator/step_1.php
http://scorad.corti.li/
http://sites.cardiff.ac.uk/dermatology/quality-of-life/