Testy na covid-19: Antigenní nebo PCR test? Co o nich (ne)víte?
V Evropě se nyní uvažuje o antigenních testech jako o možné prevenci onemocnění covid-19, využití mají najít v bezplatném plošném testování v ambulancích. Odborníci v ČR se čerstvě shodují na tom, že jejich menší spolehlivost oproti PCR testům není překážkou, je ale třeba mezi dostupnými typy vybrat ty spolehlivější co do přesnosti (s až 90procentní účinností). Jaké jsou hlavní rozdíly mezi antigenními a PCR testy? Připravili jsme ve spolupráci s našimi specialisty stručné shrnutí a porovnání obou typů testů.
Antigenní testy jsou v posledních dnech hojně skloňované v souvislosti s bezplatným plošným testováním. Vláda nyní usiluje o to, aby se lidé mohli nechat dobrovolně otestovat prostřednictvím antigenního testu ještě před Vánoci a úhradu za jejich testování zaplatily zdravotní pojišťovny. Antigenní testy je navíc možné provádět i v ambulancích praktických lékařů či jiných specialistů, výrazně by se tak díky nim mohl zvýšit počet otestovaných. Ve hře je nyní také to, že antigenní testy by mohly být platné v zemích Evropy a tím zjednodušit možnost cestování.
V čem se antigenní test versus PCR test neliší
- Oba typy testů se provádějí stěrem z nosohltanu a vždy mají být provedeny zdravotníkem na odběrovém místě (i mobilním) nebo ve zdravotnickém zařízení, které má s tímto druhem odběru zkušenosti.
- Odběr vzorku je stejný. Ve výtěru z nosohltanu odborníci hledají v případě antigenních testů místo genetické informace viru takzvané antigeny na jeho povrchu.
- U obou typů testů musí být dodržena stejná bezpečnostní opatření. Test musí být proveden s co nejmenší časovou ztrátou mezi odběrem a vlastním testem, vždy ve stejném dni, v němž byl materiál odebrán. Výsledek je nahlášen testované osobě, indikujícímu lékaři i do registru ISIN (Informační systém infekčních nemocí).
Fakta o antigenních testech
- Jejich použití je jednoduché a rychlé.
- Jsou levnější.
- Výsledky testování jsou známy do 15 minut.
- Nejsou náročné na provedení, není třeba je vyhodnocovat v laboratoři.
- Jsou méně přesné než PCR testy, méně spolehlivé.
- Jedinci pozitivně testovaní pomocí nich mají kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se na dalším postupu. Většinou následuje odeslání na PCR test pro potvrzení nálezu a nástup do karantény.
- Nevystavuje se lékařské potvrzení, např. při návratu ze zahraničí.
Fakta o PCR testech
- Jako jediná schválená metoda zjistí přítomnost viru SARS-CoV-2 v těle.
- Odborníci je považují za tzv. zlatý standard.
- Jsou na záchyt viru citlivější než antigenní testy.
- Je třeba je vyhodnocovat zdlouhavou cestou v laboratoři.
- Výsledky testování pomocí nich jsou k dispozici do max. 24 hodin.
- Při potvrzení pozitivity následuje nástup do karantény, jedinec je kontaktován Krajskou hygienickou stanicí.
- Na jejich základě se vystavuje lékařské potvrzení.
Jak PCR testy, tak antigenní testy zjišťují přímý průkaz viru SARS-CoV-2 v těle, každý jinou metodou a každý hledá ve vzorku něco jiného. Stále však platí, že jediným průkazným testem na covid-19 je testování metodou PCR. Negativní výsledek PCR testu vám také v tuto chvíli jako jediný zajistí lékařské potvrzení například při návratu ze zahraničí. Každopádně antigenní testy jako další možný způsob testování mohou výrazně napomoci v rychlém odhalování dalších pozitivních jedinců.
Zdroje: