Testování pacientů před chemoterapií na žloutenku snižuje riziko selhání jater
Chemoterapie kromě svých hlavních účinků způsobuje také oslabení imunity člověka. Bez kontroly obranného systému může snadno dojít k probuzení viru, který dosud dřímal a nijak se neprojevoval.
Aktivace infekce může být oslabeným pacientům osudová. Přitom se dá této komplikaci snadno předcházet.
V březnu roku 2011 proběhla 16. výroční konference významné americké instituce NCCN, sdružující přední světová centra pro výzkum rakoviny. Zaznělo zde i prohlášení o potřebě provádět testy na přítomnost hepatitidy B u každého pacienta, kterého čeká chemoterapie.
Předcházet aktivaci hepatitidy B je snadné
Pokud je totiž u pacienta testem zjištěno, že prodělal hepatitidu B či se s ní v minulosti setkal, je možné zahájit preventivní léčbu. Ta slouží jako ochrana před aktivací spící infekce, která by mohla zkomplikovat chemoterapeutickou léčbu a ohrozit život pacienta. 5–40 % případů propuknutí hepatitidy B totiž končí smrtí nebo selháním jater pacientů. Testování pacientů není náročné ani drahé, proto někteří lékaři už nyní testují všechny své pacienty před plánovanou chemoterapií.
Třetina světa má zkušenost s virem hepatitidy B
Hepatitida B je obrovským celosvětovým problémem. Podle odhadů se s virem hepatitidy B setkala až třetina obyvatel planety. Okolo 350 milionů lidí na světě trpí chronickou hepatitidou B. Počet nakažených tedy jistě není zanedbatelný. S ohledem na nebezpečí, která jsou spojena s aktivací infekce u oslabených pacientů, by testování na tuto infekci mohlo být efektivní formou prevence.
(tek)
Zdroj: www.medscape.com