Stomasestra jako průvodce stomika
Stomická sestra je samostatná funkce, při které se specializovaná sestra naplno věnuje pouze pacientům se stomií. Může pracovat buď v nemocnici na konkrétním oddělení, nebo v ambulantní stomické poradně. Stomasestry působí také v rámci domácí péče. V některých nemocnicích ovšem specializované stomasestry nepracují a jejich roli zastávají všeobecné sestry jako doplňkovou činnost. Role stomasestry se dá shrnout do tří hlavních bodů:
- pomáhá zvládnout péči o stomii,
- podporuje pacienty v co nejrychlejším návratu do běžného života,
- pomáhá přijmout náročnou životní situaci.
Pomoc stomasestry oceníte před operací i po ní
Důležitou roli hraje stomasestra již před operací, při které je vyvedena stomie. Pacientům vysvětlí princip stomie, představí stomické pomůcky a ukáže, jak bude péče o stomii vypadat. Už v tomto období je důležité ptát se na všechno, co vás zajímá, abyste byli na novou, nelehkou životní situaci po operaci co nejlépe připraveni.
Po operaci stomasestra pacienty provádí jejich sžíváním a životem se stomií. V první fázi je nejdůležitější se pod jejím vedením a dohledem naučit všechny postupy v péči o stomii. Stomasestra vysvětlí, jak používat jednotlivé typy stomických pomůcek, kdy je měnit a jak pečovat o kůži v okolí stomie.
Nedílnou součástí péče stomické sestry je i pomoc s přijetím života s vývodem a podpora při vyrovnávání se s pocity strachu a nejistoty souvisejícími s přítomností stomie.
Stomasestra může spolupracovat i s rodinnými příslušníky pacienta, kterým vysvětlí, jak ošetřovat stomii, pokud se o svého blízkého starají doma.
Stomická sestra je coby odbornice spolehlivým zdrojem všech praktických informací a pacienti s ní mohou řešit jakákoliv témata související s péčí o stomii. Není důvod se zdráhat hovořit i o citlivých tématech, jako je např. intimní život, oblékání nebo společenské či sportovní aktivity.
Odbornice na stomie pozná komplikace včas
Spolupráci se stomickou sestrou se vyplatí udržovat i po osvojení a automatizaci základních návyků. Pravidelná kontrola stomie a jejího okolí je důležitým krokem v prevenci komplikací. Stomasestra může včas upozornit na počínající kožní komplikace a zároveň tak edukovat pacienta v rozpoznání nestandardních projevů okolo vývodu. Právě potíže s podrážděnou nebo porušenou kůží patří k nejčastějším komplikacím, se kterými se stomici potýkají.
Co dalšího můžete bez obav se stomickou sestrou průběžně řešit?
- Správné postupy při poruchách vyprazdňování (zácpa, průjem), výběr vhodných jídel a pitný režim.
- Jak zlepšit celkovou kondici pomocí sportu, cvičení a dalších aktivit.
- Jak prakticky uspořádat a vybavit koupelnu, aby každodenní péče o stomii byla co nejjednodušší.
Stomasestra vám předá další užitečné kontakty
Kromě spolupráce se stomasestrou je pro řadu pacientů důležité sdílení zkušeností i s dalšími stomiky. Stomasestra má přehled o pacientských organizacích nebo klubech stomiků v okolí, nemusíte tedy vyhledávat kontakty sami a stačí se zeptat sestry. Stejně tak má stomická sestra přehled o všech typech a dodavatelích stomických pomůcek, novinkách na trhu i úhradách od zdravotní pojišťovny.
(pak)
Zdroje:
https://www.ilco.cz/stomicka-sestra/
https://elearning.tul.cz/mod/resource/view.php?id=250345
https://static.mou.cz/d/mou.cz/files/3784.pdf/s-3bdf8b936ecf?dl=1&_ts=1614617796