Steal syndrom: když se krev pro srdce vykrádá jinam…
Srdeční by-pass neboli chirurgická revaskularizace myokardu je zákrok, který dokáže zachránit život a výrazně zvýšit jeho kvalitu. Krev díky němu „obchází“ zúžená či zcela uzavřená místa na věnčitých tepnách.
Po náročném zákroku obnovujícím krevní zásobení srdečního svalu ale může dojít k některým komplikacím. Jednou z nich je i takzvaný steal syndrom. Toto označení pochází z anglického slova krást. Kdo a jak krade krev určenou pro srdce, se dozvíte v následujícím článku.
Kudy vede cesta?
Jednou z možných variant, jakou cestou „vést objížďku“ při vytvoření by-passu, bývá levá prsní tepna (mamární arterie), která běží po vnitřní straně hrudníku, pod žebry. Tuto tepénku lékaři oddělí od tkáně a její horní konec ponechají napojený na podklíčkovou tepnu. Druhý konec pak chirurgové našijí přímo na věnčité tepny a touto cestou může poté krev obcházet zúžená místa a zásobit srdeční sval.
Když krev teče obráceně…
Pokud je ale podklíčková tepna ještě před odstupem prsní tepny výrazně zúžená, může dojít k tomu, že se kvůli většímu tlaku tok krve v by-passu obrátí a krev tak místo z podklíčkové tepny do srdce proudí v opačném směru – od srdce k horní končetině. Výsledkem je nedostatečné zásobení srdce. Tento stav je nazýván koronární-subklaviální steal syndrom, což bychom mohli volně přeložit jako „vykrádání věnčitého řečiště podklíčkovou tepnou“.
Nepodceňujte pooperační bolest
Problém se může ohlásit obtížemi již krátce po operaci. Jde o bolesti na hrudi různé intenzity, někdy dojde bez jakýchkoliv příznaků k ischemii myokardu. V každém případě je potřeba upozornit lékaře, pokud se vám zdá cokoliv divného.
U rizikových pacientů je vhodné před operací by-passu vyloučit i zúžení podklíčkové tepny, důkladné předoperační vyšetření může této nepříjemné komplikaci předejít. Pokud se již steal syndrom objevil, je možné problém řešit operačně nebo angiograficky (PTA).
(hak)
Zdroj: www.vnitrnilekarstvi.cz