Pro dvojče je lepší, když má v děloze sestru
Dvojče, které se o místo v děloze dělí se sestrou, se prý narodí zdravější, než kdyby jeho "spolubydlící" byl mužského pohlaví. Alespoň to tvrdí izraelští vědci ve své studii.
Ve svých tvrzeních vycházejí z výsledků retrospektivní studie, která se zaměřila přesně na 2 704 párů dvouvaječných dvojčat. V sedmdesáti procentech případů byla dvojčata odlišného pohlaví, ve čtrnácti procentech byla obě dvojčata chlapci a ve zbylých šestnácti procentech dívky. Pokud byla obě dvojčata mužského pohlaví, narodila se častěji předčasně. Přesněji řečeno 9 % z nich se narodilo před 31. týdnem. Z dvojčat holčiček se narodilo před 31. týdnem 5,5 %.
Holčičky, které sdílely dělohu spolu s bratrem, se častěji narodily s neurologickými obtížemi nebo nedostatečně vyvinutými plícemi. O malinko nižší byly i průměrné porodní hmotnosti chlapců, kteří byli v děloze spolu bratrem.
Více živin pro brášku
Přesné vysvětlení, proč mužský plod na své dvojče působí nepříznivě, nemají ani samotní vědci. Domnívají se, že by příčinou mohl být transport některých látek, například hormonů, mezi oběma plody, který negativně ovlivňuje vývoj toho druhého. Dalším důvodem, proč by se plodům mužského pohlaví mohlo v děloze lépe dařit se sestrou než s bratrem, by mohl být fakt, že ženské plody v období nitroděložního vývoje rostou pomaleji. Díky tomu nespotřebují pro svůj růst tolik živin, a proto jich pak více zbude na "brášku".
A pak je tu i další možnost. Sestra v děloze neznamená podle expertů žádný ochranný faktor. Spíše to jen poukazuje na skutečnost, že čím víc plodů mužského pohlaví je v děloze, tím může, ale samozřejmě nemusí, být situace o něco složitější. Muži mají totiž obecně počátek svého života oproti ženám trochu komplikovanější. To potvrzují i závěry předchozích studií, podle nichž plody mužského pohlaví mají větší pravděpodobnost, že přijdou na svět předčasně. Také se častěji rodí císařským řezem a mají více zdravotních obtíží během porodu.
(jas)
Zdroj: http://www.ivf.net