Probdělá noc může mít u seniorů vážné následky během dne
Potíže se spánkem se objeví v životě většiny lidí. Běžnější jsou v dospělosti a nejvíce častá ve stáří. Co je však právě u seniorů normální nespavost a co už stavem, který vyžaduje léčbu?
Pravidelný problém znamená riziko
Nespavost můžeme rozdělit na primární a sekundární, která je mnohem častější. Její příčina tkví v mnoha "kořenech". Ty je nutné najít a odstranit či vyléčit. Zvláště tehdy, pokud nespavost představuje pravidelný či stálý problém.
Mezi příčiny nespavosti může patřit:
- úmrtí blízkého člověka;
- špatná spánková hygiena (nedostatek tmy, hluk zvenku, …);
- alkohol, káva, konzumace jídla a pití před spaním;
- deprese, která způsobuje problémy se spánkem; a obráceně – nespavost rovněž způsobuje deprese;
- špatně léčená bolest (osteoporóza, artritida, nádorová bolest).
Senior se hůře vyrovnává s nedostatkem spánku
Spánková deprivace může přitom trvat nejenom dny, ale i týdny či roky. Jestliže pro mladého dospělého člověka nemusí neprospaná noc znamenat vážné následky, u seniora je tomu jinak. Jeho křehký systém se s nedostatkem spánku vyrovnává obtížně.
Pokud se přes den po probdělé noci vyskytují některé z těchto symptomů, je třeba najít příčiny nespavosti a zahájit léčbu:
- pocit nadměrné únavy a vyčerpání,
- depresivní nálada,
- podrážděnost,
- porucha paměti,
- pády.
Většina starých lidí potřebuje pro zachování fyzického i psychického zdraví spánek o délce 6–7 hodin. Pokud toho není možné dosáhnout, je na místě vyhledat lékaře. Ve stáří totiž klesá schopnost organismu vytvářet hormon melatonin, který napomáhá bezproblémovému spánku. Je proto docela možné, že lékař se rozhodne pro podávání melatoninu ve formě tabletek jako léku první volby a problémy s usínáním a udržením spánku se tak jednoduše vyřeší.
Zdroj: www.aplaceformom.com
(skl)