Kdy je biologická léčba sítnice vhodná?
V některých případech dochází na sítnici k prorůstání nebo otoku cév, případně ke krvácení. Tyto stavy vedou ke ztrátě centrálního vidění. Naštěstí celý proces dnes dokážou účinně zastavit a zvrátit léčiva blokující tvorbu a růst cév. Z léčby však mají prospěch jen pacienti s aktivním prosakem tekutin do sítnice. Mezi onemocnění, pro jejichž léčbu jsou vhodné tzv. antiVEGF přípravky, patří:
- vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace
Makula je malá ploška na zadní stěně sítnice, která zodpovídá za ostré vidění. Při jejím poškození pacient nedovede zaostřit na detaily uprostřed zorného pole, a to na blízké ani vzdálené. Častěji se jedná o tzv. suchou neboli časnou formu nemoci, která však může snadno přejít ve vlhkou formu makulární degenerace způsobenou právě růstem abnormálních cév pod sítnicí a vést až k trvalé ztrátě centrálního vidění.
- myopická chorioidální neovaskularizace
U silně krátkozrakých lidí je zadní část sítnice napnutá v důsledku zvětšení oční bulvy. Dochází tím je ztenčení sítnice, a dokonce může dojít až k jejímu natržení. Cévy pak mohou prorůstat do sítnice, kde z nich prosakuje krev nebo tekutina, což brání správné funkci oka a může opět vést k trvalé ztrátě centrálního vidění.
- diabetický makulární edém nebo makulární edém jiného původu
Zda je biologická léčba vhodná u nemocných s makulárním edémem, celkově závisí na příčině jejich potíží, poloze prosakujícího místa v sítnici, jejich předchozí léčbě, prodělané operaci šedého zákalu, jizvách na sítnici, zeleném zákalu a dalších faktorech a rozhoduje o ní vždy oční lékař.
Kdy biologická léčbě sítnice vhodná není?
AntiVEGF přípravky by neměly být podány v případě alergie na léčivo nebo jeho složku a dále při:
- infekci v oblasti očí nebo i jinde v těle,
- užívání antibiotik,
- těhotenství nebo kojení.
Tyto stavy je nutné oznámit i během léčby, aby mohla být aplikace případně odložena. Zvýšená opatrnost se doporučuje při aplikaci biologické léčby 6 měsíců po infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhodě a při nekontrolované angině pectoris nebo nekontrolovaně vysokém krevním tlaku.
(mir)
Zdroj:
https://www.moorfields.nhs.uk/sites/default/files/uploads/documents/Patient%20information%20-%20intravitreal%20injections%20for%20AMD.pdf