Pro děti je nejlepší Česko. Protony pomáhají nejen českým dětem
Léčbu v Protonovém centru v Praze ukončila 13letá Anna z Chorvatska. Její cestu do Prahy odstartovala věta ošetřujícího onkologa: „Pro děti je nejlepší Česko.“
Podle vyprávění Anniny maminky slyšela o protonové léčbě poprvé od dětského neurologa ve Vukovaru. Ale příběh třináctileté školačky začal o několik měsíců dřív. V září 2015 začala být dívka ospalá, ztratila chuť k jídlu, zhubla a byla apatická, rodiče si všimli, že má také pořád velikou žízeň a nápadně suchou kůži. Vzali dceru k doktorovi, ale na nic zásadního se nepřišlo. Při dalším vyšetření si lékař všiml, že dívka má jednu zornici rozšířenou a druhou zúženou a bez reakce na světlo a Annu odeslal k dětskému neurologovi. Ten měl už po prvních vyšetřeních podezření na tumor, který následná magnetická rezonance potvrdila. Bohužel se ukázalo, že nádor velikosti 4 × 4 cm si vybral nešťastné místo nad hypofýzou a v okolí očních nervů. Onkolog rodičům vysvětlil riziko při standardním způsobu ozařování. Bylo by příliš vysoké, znamenalo by nevratné poškození části mozku a pravděpodobné oslepnutí. Jediná varianta, která toto riziko mohla snížit, však existuje – protonová terapie.
Lékař naštěstí výhody protonové terapie znal a díky spolupráci s protonovým centrem ve Švýcarsku s ní měl svoje zkušenosti. Tam ale posílal dospělé pacienty. Jak rodičům řekl: „Pro děti je nejlepší Česko.“ A skutečně pár týdnů před Annou v pražském protonovém centru ukončil léčbu jiný jeho pacient, 6letý Bruno. „Praha je prý na děti nejlépe připravená, má s nimi největší zkušenosti a je tu i servis veškeré lékařské péče, a to díky spolupráci s dětskou nemocnicí v Motole,“ popisuje maminka informace, které jim o pražském centru předal jejich lékař.
Než se ale Anna na proton dostala, musela projít operací a následnou chemoterapií. Obojí zvládla dobře, a tak mohla konečně přijít na řadu i protonová terapie. V Praze absolvovala 25 frakcí, na které docházela ambulantně, a i tuto fázi léčby zvládala výborně. Usměvavá dívka potvrzuje, že psychika hraje důležitou roli. Do Prahy se těšila, protože jí řekli, že je to ta nejlepší léčba, kterou může mít.
V PTC ji čekala sestřička, která mluvila dokonce jejím jazykem. Po léčbě Anna bydlela s rodiči v bytě jejich známých. Teď Annu čeká několik měsíců do prvního kontrolního vyšetření a všichni věří, že léčba bude úspěšná. Maminka navíc vyjádřila přání, aby byla protonová léčba dětem v Chorvatsku více dostupná: „My známe spoustu dětí, kterým by mohla pomoct, a rodiče se nás i ptali, jak se k té léčbě dostat.“ Anninu léčbu zaplatila její zdravotní pojišťovna a maminka doufá, že i další děti z Chorvatska budou mít stejnou šanci, protože, jak říká, bez protonu by Anna neměla žádnou šanci na normální plnohodnotný život bez poškození.
Zdroj: Proton News 05/2016. Dostupné na: www.ptc.cz/media/proton-news