První kontakt se stomickou sestrou může nastat před operací i po ní
Jak probíhá úvodní setkání stomické sestry s pacientem? Co se od vás stomik na začátku dozví a naučí?
Ideální je, aby první setkání proběhlo již v momentě, kdy se pacient dozvídá diagnózu a taktiku chirurgické léčby, jejíž součástí je i vytvoření stomie. Stomická sestra už tehdy může odpovědět na otázky, které budoucímu stomikovi běží hlavou. Většinou jde o praktické věci. Například jak stomie ovlivňuje každodenní život, jestli s ní lze plavat nebo se koupat, jak vypadá stomický sáček, jak se s ním pracuje, kde zhruba bude stomie vyšita. Skladba pokládaných otázek je vždy individuální.
A co když tato příležitost před operací nenastane?
V případě akutní operace, kdy není možné plánovat, se pacient již se stomií „vzbudí“. Pro každého je to šok. Při prvním setkání získá nový stomik písemné materiály, naučí se sáček zavřít a připevnit na podložku. Postupně se učí celý algoritmus ošetření. Cílem edukace je maximální soběstačnost pacienta.
Z čeho mívají vaši pacienti na začátku největší strach?
Jsou to například obavy, zda bude sáček dobře držet, jestli se naučí správný postup ošetření, jestli bude stomie dobře fungovat, jak omezí stomie jejich dosavadní život. Odpovědí na tyto nejistoty jsou naše pozitivní zkušenosti v těchto oblastech.
Edukace hraje zásadní roli v předcházení zdravotním komplikacím
Kdy odchází stomik domů a jak často pak dochází do ambulance? Mění se v čase frekvence těchto setkání?
Nový stomik odchází domů pod podmínkou soběstačnosti v péči o sebe a stomii. V případě, že jí není schopen, edukujeme jeho rodinného příslušníka, eventuálně pracovníky agentury domácí péče, kteří o něj pečují. Ve standardním režimu přicházejí pacienti na kontrolu tři týdny po operaci, pak za tři měsíce, za půl roku a v dlouhodobé péči pak alespoň jednou za rok.
Jaké jsou nejčastější zdravotní komplikace stomiků a co všechno musí zvládat, aby jim dokázali předcházet? Jakou roli v tom hraje právě edukace?
Edukace a pravidelné každoroční kontroly hrají zásadní roli ve výskytu komplikací. Mezi nejčastější časné komplikace patří podráždění v okolí stomie spojené s netěsností pomůcky kolem stomie (dermatitida). Způsobuje ji příliš velký otvor v lepicí ploše, která vznikne tím, že po spontánní redukci velikosti stomie se nezmenší šablona na vystřihávání lepicí plochy.
Jiné komplikace mohou vznikat kvůli změnám profilu břišní stěny a nutnosti změnit pomůcky podle toho, jestli je okolí stomie hladké, vpadlé nebo vyklenuté. Zcela zásadní při řešení komplikací je včas kontaktovat stomickou sestru a využít pomůcku s vhodnějším profilem.
Častou komplikací je právě vyklenutí v okolí stomie, tedy parastomální kýla. Jak jí lze předcházet?
Důležité je v tomhle ohledu například správně vstávat z lůžka, vyvarovat se rychlých pohybů, fixovat břišní stěnu v okolí stomie při kašli nebo posilovat vnitřní stabilizační systém a svalstvo pánevního dna.
Stomici se navracejí k běžnému stravování, jen berou ohled na svou břišní stěnu
Kterým oblastem se stomasestra při péči o pacienta dále věnuje?
Kromě ošetřování stomie a koordinace péče při některých komplikacích doporučuje pacientovi také fyzioterapeuta, který ho naučí cvičit vnitřní stabilizační systém, pánevní dno nebo zpevnit břišní stěnu. Při potížích s udržením váhy v případě ileostomie, vývodu tenkého střeva, doporučí i nutričního terapeuta. Jinak se ovšem stomici vrací ke svému běžnému stravování a životu bez vážného omezení, s vědomím, že je třeba šetřit břišní stěnu.
Psychologie je pro vaši práci jistě také podstatná.
Jsme pacientům psychickou oporou při zvykání si na novou, náročnou životní etapu. Pomáháme svou zkušeností, podporou při učení, přítomností při potížích a tím, že nacházíme spolu s pacientem nejvhodnější řešení problémů, které přichází se životem se stomií.
Jakým způsobem se do vašich setkání zapojují rodinní příslušníci? Jaká je v péči o stomika jejich role?
O přítomnosti rodiny si rozhoduje stomik sám. Doporučujeme přítomnost rodinného příslušníka u poslední edukace, těsně před propuštěním. Stomici „předvedou“, co umí, a ukážou svoji soběstačnost. Je to i zpětná kontrola pro nás. Podpora rodiny je pro stomika důležitá hlavně z psychologického hlediska – znamená, že stomii akceptují a nevadí jim.
Kdy máte při své práci pocit úspěchu?
Úspěchem je každý, byť částečně soběstačný stomický pacient, který je schopen se o sebe postarat s ohledem na míru svých případných hendikepů, ať už smyslových, tělesných, nebo duševních. Naše práce je úspěšná vždy, když se stomik může vrátit ke svému původnímu životu.
(mal)