Postupný návrat k životu před operací se týká i intimity
Období po operaci, při které je vyvedena stomie, je bezesporu psychicky náročné. Přítomnost stomie může negativně ovlivnit vnímání sebe sama, postoj vůči vlastnímu tělu i celkový psychický stav. S tím souvisejí i obavy z intimního života po operaci.
Na stomii je potřeba si zvyknout nejprve v základních životních situacích, a teprve až se z péče o vývod stane rutina, je možné se vracet ke všem součástem života, jako je zaměstnání, fyzická aktivita, cestování nebo právě intimní život. U každého pacienta trvá tato fáze jinak dlouho a závisí jak na typu operace, rychlosti rekonvalescence a celkovém zdravotním stavu, tak na přístupu pacienta.
Obavy z přítomnosti stomie jsou přirozené
Intimní život se stomií se pojí s obavami, zda bude vývod vidět, cítit či slyšet. Stomické pomůcky mohou být velmi diskrétní a volbou vhodného oblečení (volnějšího, nebo naopak přiléhavého oděvu se zvýšeným pasem) je možné stomii úspěšně maskovat.
- Stomické pomůcky obsahují filtry, které pohlcují pachy, a obávaný zápach je možné minimalizovat také výběrem nedráždivé stravy.
- Odborníci doporučují ve stravě omezit například ryby, cibuli, vajíčka či některé sýry. Potraviny, které nejsou nadýmavé, navíc pomáhají snížit plynatost.
- Před sexuálním stykem se vyplatí vyprázdnit nebo vyměnit stomický sáček, zkontrolovat jeho těsnost a zvolit oděv, ve kterém se osoba se stomií cítí dobře.
Partnerská podpora je u stomiků klíčová
Návrat k intimnímu životu pro stomiky rozhodně není tabu, je záležitostí obou partnerů. Nemalou měrou se na rychlém a úspěšném obnovení sexuálního života podílí partnerská podpora. Na stomii si musí zvyknout oba a postupně si najít svou cestu k pohodlné a příjemné intimitě.
S potížemi se vyplatí obrátit na lékaře
Častou otázkou pacientů je, zda bude intimní život se stomií plnohodnotný? V některých případech může při operaci dojít k porušení nervů, které mají vliv na sexuální život – u mužů se takový stav projeví například poruchami erekce a u žen bolestivým stykem. Tyto obtíže je potřeba řešit s lékařem, stejně jako výběr vhodné antikoncepce.
U některých pacientů může operace intimní život naopak zlepšit. Zbaví se totiž nepříjemných obtíží provázejících střevní záněty a díky tomu se jim zvedne libido.
Stomie a těhotenství – jde to dohromady?
Vyvedení stomie neznamená automaticky zákaz nebo nemožnost otěhotnět. Stomie sama o sobě obvykle nesnižuje šance na otěhotnění, mnoho pacientek spontánně otěhotní a bez problémů porodí několik dětí. Avšak některá základní onemocnění, která jsou důvodem pro vývod (například Crohnova choroba), mohou mít nepříznivý vliv na plodnost.
Těhotenství je vhodné zkonzultovat s ošetřujícím lékařem i s ohledem na skutečnost, že zvětšující se těhotenské břicho může změnit tvar či velikost stomie.
(pak)
Zdroje:
https://www.crohnsandcolitis.org.uk/about-crohns-and-colitis/publications/living-with-a-stoma
https://www.ibdrelief.com/living-with-ibd/living-with-a-stoma