Nejdříve pár znepokojivých čísel:
- Každý rok na celém světě zemře přibližně 600 tisíc lidí na následky hepatitidy (žloutenky) typu B.
- 400 tisíc úmrtí je spojeno s komplikacemi infekce bakterií Haemophilus influenzae b (hemofilus typu b).
- 200 tisíc pacientů zbytečně umírá na černý kašel.
- 70 tisíc úmrtí způsobí záškrt, tetanus a dětská obrna.
Šest největších nepřátel malých dětí
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je na světě každý rok více než 1,2 milionu úmrtí dětí zapříčiněno 6 chorobami, proti kterým je možné se chránit očkováním. K největším nepřátelům dětí patří:
- Hepatitida typu B. Způsobuje virový zánět jater, který může mít za následek chronickou žloutenku se závažnými komplikacemi, jako je cirhóza nebo rakovina jater.
- Nákaza hemofilem typu b. Infekce se projevuje různými komplikacemi, z nichž nejčastější je meningitida (zánět mozkových blan). Postihuje děti ve věku do 5 let, nejčastěji však do 1 roku. V případě vypuknutí nemoci hrozí poškození mozku, hluchota, slepota, epilepsie, potíže s dýcháním a další nepříjemnosti.
- Pertuse (černý nebo také dávivý kašel). Vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest s vleklým a obzvláště prudkým průběhem u nejmenších dětí. Jeho výskyt v rozvinutých zemích navíc v posledních letech stoupá. Černý kašel může skončit i smrtí.
- Tetanus. Smrtící infekční onemocnění. V případě nákazy vyvolává bakteriální jed svalové křeče a potíže s dýcháním. Hrozí i udušení!
- Difterie (záškrt). Bakteriální infekce, která před zavedením plošného očkování představovala jednu z hlavních příčin dětských úmrtí.
- Poliomyelitida (dětská obrna). Tato nemoc napadá nervy a způsobuje nevratné ochrnutí nejčastěji dolních končetin. Když virus zasáhne polykací a dýchací svaly, může se dítě udusit.
Jakou vakcínu zvolit?
Proti těmto šesti nebezpečným nákazám v současné době chrání děti vakcína příhodně označovaná jako šestivalentní. Vakcína je obecně určena pro děti od 6 týdnů do 24 měsíců, v ČR se očkuje od 9 týdnů do 18 měsíců věku. Vakcinace probíhá ve 3 dávkách, po kterých následuje 1 přeočkování (tzv. schéma 3 + 1). Zůstává jediná otázka: kterou ze šestivalentních vakcín k očkování vybrat?
V souladu s trendem zvyšování bezpečnosti očkovacích látek vyvinuli specialisté pomocí nejmodernější technologie typ vakcíny, jejíž hlavní předností je plně tekutá forma. S takovou očkovací látkou dětský lékař před vakcinací nemusí nijak mimořádně manipulovat.
Odborníci pak porovnávali tento typ vakcíny (v plně tekuté formě) s druhým typem hexavakcíny, která není plně tekutá a lékař nebo sestra ji musí ještě dopřipravit (ředit). Z posouzení vyplynulo, že:
- Celý proces aplikace plně tekuté šestivalentní vakcíny trval poloviční dobu ve srovnání s vakcínou, se kterou musel zdravotník více manipulovat.
- Díky tomu, že při podávání plně tekuté vakcíny odpadla nutnost ředění, docházelo během podání vakcíny miminku k výrazně méně chybám.
- Téměř všichni zdravotníci, kteří si mohli obě vakcíny vyzkoušet a porovnat, uvedli, že by ve své každodenní praxi dali přednost plně tekuté šestivalentní vakcíně.
Plně tekutá šestivalentní vakcína je k dispozici také v České republice. Dodává se v předplněné injekční stříkačce a je připravena k přímému použití. Ukázalo se také, že má oproti konkurenci méně závažné nežádoucí účinky (např. otok v místě aplikace, horečka), které rychleji odeznívají. Chcete-li pro své miminko právě tuto vakcínu, žádejte ji od dětského lékaře.
(hah)
Zdroj:
www.sanofi.cz/produkty/Hexacima_PIL.pdf
zdravi.euro.cz/clanek/mlada-fronta-zdravotnicke-noviny-zdn/nova-sestivalentni-vakcina-hexacima-brzy-na-ceskem-trhu-471241
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26092310