Plísně do domu nepatří, zbavte se jich
Nejen alergici, pozor! Pokud se ve vašich domácnostech začalo dařit plísním, rychle udělejte všechno pro to, abyste se jich zbavili. Plísně jsou sice součástí našeho prostředí, ale ať se drží raději venku a účastní se přirozených dějů, jako je třeba tlení spadaného listí či dřeva.
(Ne)bezpečný domov
- Máte v bytě vlhko?
- Byl váš dům zasažen povodněmi?
- Jsou na stěnách vašich pokojů černé či jinak zabarvené mapy, kterých se nemůžete zbavit?
Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, pak i vaše domácnost může být zasažena růstem plísní. Tito nezvaní a nepříjemní hosté se rozmnožují pomocí spor. Ty jsou okem neviditelné a rády se usazují v blízkosti vody. Existuje mnoho typů plísní, ale žádný nemůže existovat bez vlhka.
Nepříjemné následky
Rostoucí plíseň ve vnitřních prostorách může způsobovat řadu zdravotních problémů. Produkuje totiž alergeny, dráždivé látky a v některých případech i toxické produkty zvané mykotoxiny. Vdechováním či dotykem se u citlivých lidí může objevit nějaká z alergických reakcí. Mohou být podobné senné rýmě a zahrnovat kýchání, ucpaný nos, červené oči a vyrážku na kůži. U jedinců trpících astmatem plísně dokážou vyvolat astmatický záchvat. Ať už trpíte alergiemi, nebo ne, přítomnost plísní není vašemu zdraví v žádném případě prospěšná.
Jak se plísní zbavit?
Pamatujte, že plísně mají rády vodu.
Mezi zásadní protiplísňová opatření proto patří:
- kontrola vlhkosti v domácnosti – pokud například vlastníte zvlhčovač vzduchu, nepřehánějte to s jeho používáním;
- poškození vodou – např. při vytopení nebo po záplavách je vždy nejlépe během 24 až 48 hodin zasažená místa vysušit;
- již existující plíseň – pokud už v domácnosti je, nesnažte se jí zbavit bělicími přípravky na bázi vody ani zamaskovat nátěrem; raději si opatřete přípravky určené přímo na likvidaci plísní a nezapomeňte přitom na odstranění původního problému, kterým bývá vlhkost.
Zdroj: www.epa.gov/mold
(skl)