Cílená léčba by mohla lidem se sklerodermií prodloužit život
Sklerodermie je vzácné autoimunitní onemocnění, které se vyznačuje ukládáním velkého množství kolagenu do kůže a také do vnitřních orgánů. V současné době se i v léčbě tohoto onemocnění začíná s využitím cílené biologické léčby.
Sklerodermie je vzácné autoimunitní onemocnění, které se vyznačuje ukládáním velkého množství kolagenu do kůže a také do vnitřních orgánů. To může způsobovat celou řadu příznaků, ale nejčastěji dochází ke vzniku ztluštělých okrsků kůže podobných jizvám a také k poškození malých tepen. V současné době se i v léčbě tohoto onemocnění začíná s využitím cílené biologické léčby.
#IMG#
Život se sklerodermií
Sklerodermie se může objevovat ve dvou formách: méně závažné lokalizované formě, která je omezená pouze na určitou část těla, a ve formě systémové, zasahující celý organismus. Přestože od sedmdesátých let minulého století možnosti léčby hodně pokročily, pacienti se systémovou sklerodermií často umírají předčasně v důsledku poškození vnitřních orgánů: například selhání ledvin nebo plic.
Když se uši nedokrvují
Jedním z charakteristických příznaků sklerodermie je takzvaný Raynaudův fenomén. Projevuje se přechodným zúžením malých tepének v prstech na rukou i na nohou, v uších nebo v nose. Když k němu dojde, postižená část těla se nedokrvuje, zbělá nebo zfialoví, může se objevit i bolest nebo mravenčení. Kromě typického ztluštění kůže pak ve vážnějších případech systémové sklerodermie dochází i k poškození plic, které se projevuje dušností. Také funkce ledvin mohou být zhoršené.
Sklerodermie a biologická léčba
Stejně jako další autoimunitní choroby byla také sklerodermie dlouho léčena nespecificky léky, které tlumí činnost celého imunitního systému. Taková léčba je v mnoha případech sice účinná, bohužel však má celou řadu nežádoucích účinků. Proto i v případě sklerodermie přichází v poslední době ke slovu biologická léčba.
Klinické studie, které byly dosud provedeny s některými přípravky biologické léčby, přinesly slibné výsledky. Nejvíce si zatím lékaři slibují od léků cíleně blokujících aktivitu enzymu tyrozinkinázy a také molekulu zvanou TNF-alfa (tumor necrosis factor alfa).
(vek)
Zdroj:
www.about.com