Proč je důležité si cíl léčby stanovit?
Není novinkou, že jasné a včasné stanovení cíle léčby výrazně zlepšuje to, jak pacienti svou nemoc a její průběh snášejí. Velké světové studie uvádějí, že dobrá informovanost pacientů o léčbě a jejích cílech vede také k lepší spolupráci pacientů s lékařem a nižšímu výskytu depresí a jiných duševních onemocnění. A právě tato strategie, při níž mají pacient a často i pacientova rodina jasná očekávání, poskytuje nejlepší léčebně výsledky. Cíl ale nemusí být jen jeden…
Kdy se na cíle léčby soustředit?
Na cíle léčby je důležité se soustředit především u pacientů, kteří trpí chronickým onemocněním nebo onemocněním se špatnou prognózou. Stanovení cílů léčby by pak mělo probíhat formou diskuze, a to nejen lékaře a pacienta, ale i za účasti například členů pacientovy rodiny, zdravotních sester, které s ním pravidelně přichází do styku, psychologa či psychiatra, ke kterému dochází, případně dalších pro posouzení výsledků léčby relevantních osob.
U pacientů chronicky nemocných, léčících se například s lupénkou, bývá častými cíli například snížení intenzity příznaků onemocnění, především pak vymizení lézí, a celkové zlepšení stavu pacienta do té míry, aby nemoc co nejméně omezovala jeho každodenní život a aktivity.
Základní pravidla pro stanovení cílů léčby
Aby stanovení cílů léčby mělo skutečně smysl, musejí být dodržena určitá pravidla. Cíle by měly být:
- realistické, protože nerealistické cíle vedou k opakovaným pocitům frustrace a zklamání,
- časově ohraničené, důležité je stanovit dokdy, případně na jak dlouhou dobu je určitý cíl léčby stanoven,
- výsledkem shody pacienta s lékařem, jelikož pacient, který se sám aktivně podílí na vytyčení cíle, se poté sám aktivně snaží cíle dosáhnout.
(mih)
Zdroj:
https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs40271-018-0300-1
https://link.springer.com/article/10.1007/s13555-018-0279-5