Cigarety lákají ženy více než muže!
Proč poslední cigareta někdy nebývá opravdu „tou poslední“? Jsou kuřáci pouze chroničtí hledači výmluv, nebo opravdu existují vědecky prokázané důvody, kdy a pro koho je přestat kouřit obtížné?
Proč poslední cigareta někdy nebývá opravdu "tou poslední"? Jsou kuřáci pouze chroničtí hledači výmluv, nebo opravdu existují vědecky prokázané důvody, kdy a pro koho je přestat kouřit obtížné? Americká studie ukazuje, na co si dát pozor v cestě za nekuřáctvím a také kdo a proč se častěji vrací k tabákové droze.
Rozhoduje stupeň závislosti
Jednoznačně nejvýznamnější faktorem při odvykání kouření se ukázala velikost závislosti na tabáku, která ovlivňuje všechny fáze odvykání kouření od počátečního rozhodnutí nekouřit až do období 6 měsíců od posledního zapálení si. Čím větší je počáteční závislost na nikotinu, tím hůře se odvyká. Důvodem je při vyšší závislosti i těžší průběh abstinenčních příznaků a větší bažení po cigaretě.
Muži versus ženy: kdo je vítěz?
Koluje mnoho mýtů pramenících z potyček mužů a žen, kdo že má větší vůli a dokáže být vytrvalejší v předsevzatém úsilí. Americká studie Sandry Japuntich obsahovala skupinu přibližně 1500 kuřáků, kde bylo zastoupeno 58 % žen. Výsledky ukazují, že muži jsou z dlouhodobého hlediska úspěšnější než ženy. Ženy měly až o 29 % vyšší riziko opakovaných návratů k cigaretě nežli muži. V počáteční abstinenci a odhodlání se však muži a ženy od sebe výrazně nelišili.
Význam okolního prostředí
Lidé, kteří si stanovili zákaz kouření doma, se nejen lépe vypořádali s počáteční abstinencí, ale i po několika měsících slavili větší úspěchy. Obdobně pozitivní vliv měl i zákaz kouření na pracovišti. Neméně důležitá je i podpora kuřákových nejbližších. I rodina má tedy podle výsledků této studie svou část odpovědnosti za úspěch odvykajícího kuřáka. Ale pozor: jen v počátečním rozhodnutí, dále už je to jen na osobě samé. Užitečné je i pohybovat se mezi přáteli nekuřáky. I když se člověk rozhodne přestat kouřit navzdory celému širému kuřáckému okolí, je mnohem složitější toto rozhodnutí dodržet než mezi partou nekuřáků.
Destruktivní stres
Chceme-li dosáhnout dlouhodobého úspěchu, je třeba umět se vypořádat se stresem a nejlépe se mu úplně vyhnout. Lidé, kteří jsou pravidelně vystavováni stresovým situacím, snadněji podlehnou lákání cigarety.
Pokud výsledky uvedeného výzkumu mírně přeženeme, zjistíme, že vystresovaný silný kuřák bez rodinného zázemí s možností pokuřování v práci a obklopený partou skalních kuřáků má těžší cestu za nekuřáctvím nežli příležitostný kuřák se zákazem kouření jak doma, tak v práci trávicí svůj volný čas poklidně mezi zapřísáhlými nekuřáky.
(bak)
Zdroj: Japuntich S. J. et al. (2011). Smoker characteristics and smoking-cessation milestones. Am J Prev Med. 40 (3): 286–94