Cukrovka je onemocnění, které je spojené s vysokou hladinou krevního cukru a nedostatkem inzulinu potřebného pro jeho odbourávání. Jsou známy dva typy tohoto onemocnění – cukrovka 1. a 2. typu. V tuto chvíli je jisté, že kuřáci mají až o 40 % vyšší šanci, že se u nich v dospělosti objeví cukrovka druhého typu. Toto riziko se zároveň zvyšuje s množstvím vykouřených cigaret.
Jak kouření vede ke vzniku cukrovky?
Kouření zvyšuje výskyt zánětu v těle. K němu dochází tím, že chemikálie v cigaretovém kouři poškozují buňky a narušují jejich správnou funkci. Důkazy také ukazují, že kouření je spojeno s vyšším rizikem břišní obezity nebo obecně s výskytem tuku v oblasti břicha. Břišní obezita je známým rizikovým faktorem cukrovky, protože podporuje produkci kortizolu, hormonu, který zvyšuje hladinu cukru v krvi. Kuřáci také mívají vyšší koncentrace kortizolu než nekuřáci. Všechny tyto faktory pak společně přispívají k vyššímu výskytu cukrovky u kuřáků.
Kouření zvyšuje také riziko závažných komplikací cukrovky
Nejde ale jen o vznik cukrovky, kuřáci mají vyšší riziko závažných komplikací cukrovky, včetně:
- onemocnění srdce a ledvin,
- špatného průtoku krve v nohou a chodidlech, který může vést k infekcím, vředům a možné amputaci končetiny,
- retinopatie (onemocnění sítnice oka, které může vést až ke slepotě),
- periferní neuropatie (poškození nervů na pažích a nohou, které způsobuje necitlivost, bolest, slabost a špatnou koordinaci).
Jak snížit rizika spojená s cukrovkou?
Naštěstí nejste v boji s cukrovkou zcela bezmocní, jejím komplikací můžete zabránit vlastním přičiněním. Stačí:
- Vést aktivní život – pohyb podporuje metabolismus krevního cukru a může snížit pravděpodobnost obezity, která je dalším rizikovým faktorem cukrovky.
- Jíst zdravě – konzumujte stravu bohatou na čerstvé ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny s nízkým obsahem tuku, soli a jednoduchých sacharidů. Vláknina je obzvláště důležitou součástí stravy cukrovkáře, protože pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.
- Řídit se radami svého doktora – to znamená užívání vhodných léků a dodržování pokynů lékaře, a to zejména, pokud již zažíváte nějaké problémy.
- Omezit nebo přestat kouřit – neexistuje bezpečná varianta kouření, nejlepším způsobem, jak snížit riziko kouření, je přestat kouřit.
Pokud se vám dlouhodobě nedaří kouření omezit, často bývá nejlepší možností s kouřením ze dne na den přestat. Pokud máte strach z odvykacích stavů, můžete se poradit s odborníky či si v lékárně obstarat přípravky náhradní nikotinové terapie.
Náhradní nikotinová terapie slouží k odvykání kouření. Její prostředky dodávají tělu nikotin bezpečnější formou než cigarety a zejména v prvních dnech odvykání jsou pro mnoho kuřáků důležitou oporou. Zvolit můžete z mnoha variant, vyrábí se například nikotinové orální spreje (Nicorette® Spray 1 mg/dávka), léčivé žvýkací gumy (Nicorette® Classic Gum 2 mg) či transdermální náplasti (Nicorette® invisipatch 15 mg/16 h). Náhradní nikotin vám může pomoci zahnat chuť na cigaretu v prvních týdnech odvykání, čímž se výrazně zvyšuje i vaše šance na to, že půjde o váš poslední pokus.
Každá nezapálená cigareta se počítá, co můžete tedy udělat ještě dnes, abyste jejich počet omezili a ulevili svému zdraví? Pamatujte, nejste na to sami! Odvykání vyžaduje nejen rozhodnost a odvahu, ale i náležitou přípravu a trpělivost.
(krif)
Reklama na léčivý přípravek. Léčivá žvýkací guma Nicorette® Classic Gum a orální sprej, roztok Nicorette® Spray 1 mg/dávka obsahují nikotin a jsou k podání do úst. Transdermální náplast Nicorette® invisipatch 15 mg/16 h obsahuje nikotin a je k transdermálnímu podání. Před použitím si pečlivě přečtěte celou příbalovou informaci. Držitel registrace: McNeil AB, SE. Místní zástupce: Johnson & Johnson, s.r.o., Walterovo náměstí 329/1, 158 00 Praha 5 – Jinonice. CZ-NI-2100013
Zdroje:
https://www.cdc.gov/tobacco/campaign/tips/diseases/diabetes.html
https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/sgr/50th-anniversary/pdfs/fs_smoking_diabetes_508.pdf
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317411