Cigaretový dým zkracuje cestu k rakovině plic
Na první pohled by se zdálo, že rakovina je u všech lidí nemoc víceméně stejná, zvláště když se objeví v jednom orgánu. Ve skutečnosti se i zdánlivě podobné zhoubné nádory od sebe mnohdy liší na molekulární úrovni.
Na první pohled by se zdálo, že rakovina je u všech lidí nemoc víceméně stejná, zvláště když se objeví v jednom orgánu. Ve skutečnosti se i zdánlivě podobné zhoubné nádory od sebe mnohdy liší na molekulární úrovni – a jakkoli jsou tyto odlišnosti okem neviditelné, pro nádor a hlavně pro nemocného člověka mohou být velmi podstatné.
Muži a ženy často trpí odlišnými druhy zhoubných nádorů
Nedávno vědci odhalili nové podstatné rozdíly, které panují mezi rakovinou plic u kuřáků a nekuřáků. Odlišnosti jsou tak veliké, že se podle vědců prakticky jedná o dvě různé nemoci. Některé zajímavé odlišnosti byly známy již dříve, například to, že „nekuřácká“ rakovina plic vzniká podstatně častěji u žen než u mužů a přesně naopak je tomu u rakoviny „kuřácké“.
Plíce kuřáků mutují jinak a rychleji
Nádory plic u kuřáků často obsahují jednu stejnou mutaci (změnu v genetické informaci nádorových buněk), kterou „nekuřácké“ nádory nemají. A právě v typech mutací panují mezi oběma druhy rakoviny veliké rozdíly. Tyto nádorové mutace jsou přitom velmi důležité – některé z nich rakovinu přímo vyvolávají, zatímco jiné mohou určovat odolnost nebo naopak citlivost zhoubného nádoru k různým typům léčby.
U nekuřáků je cesta k rakovině plic poměrně dlouhá a pravděpodobnost toho, že se u člověka rozvine, je malá. Kuřáci však, zdá se, vynalezli k rakovině plic důmyslnou „zkratku“. Jsou to právě škodlivé látky z cigaretového dýmu, které způsobují mutace v genetické informaci buněk plicní tkáně, až nakonec jedna z těchto mutací zapříčiní vznik zhoubného nádoru.
Přestat kouřit se opravdu vyplatí
Vědci se zabývali nejen rakovinou plic u kuřáků a nekuřáků, ale také u kuřáků bývalých a z této jejich studie vzešlo jedno překvapivé zjištění: rakovina plic u bývalých kuřáků je mnohem podobnější nádorům lidí, kteří nikdy nekouřili, než nádorům současných kuřáků. Zdá se tedy, že pokud člověk s kouřením přestane, jeho organismus ihned citlivě zareaguje, i když to nemusí být na první pohled patrné.
(vek)
Zdroj: www.webmd.com