Cévní choroby zabíjí 50 % Čechů. Jak vzniká infarkt?
Ateroskleróza je u nás příčinou většiny nejčastějších smrtelných onemocnění, zejména infarktu a cévní mozkové příhody. Dá se jí předejít, a pokud ano, jak? To ukáže Týden aterosklerózy, který se v Praze koná ve dnech 29. dubna – 3. května 2019.
V rámci této akce se mohou zájemci zúčastnit celé řady aktivit, které pro ně organizátoři přichystali. V pondělí se konalo cvičení v senior parku, nácvik a ukázka nordic walking ve Stromovce či konzultace s nutričním terapeutem. Na úterý je přichystána edukační akce v areálu Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze a ve středu se bude konat Den otevřených dveří v rekondičním centru Salmovská. Ti, kdo nestihli pondělní cvičení v senior parku si jej budou moci zopakovat ve čtvrtek anebo budou moci využít možnosti konzultace s instruktorem pohybu. Ani ve čtvrtek nebude chybět nordic walking, tentokrát v Hostivaři a poslední den akce – tedy v pátek 3. května – pak bude k dispozici opět nutriční terapeut, aby zodpověděl dotazy zájemců.
Celý program akce najdou zájemci na webových stránkách: https://www.tydenaterosklerozy.cz/.
Jak vzniká infarkt
A co to tedy ateroskleróza je? „Ateroskleróza je zánětlivý proces, který způsobují tukové neboli lipidové částice, a který může v našich tepnách probíhat po desítky let bez povšimnutí,“ vysvětluje na webu akce Doc. MUDr. Jan Piťha, CSc., z Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole a vedoucí laboratoře pro výzkum aterosklerózy v pražském IKEM. Když pak, z ničeho nic, vznikne ve stěně tukového plátu ve stěně cévy prasklina, vznikne krevní sraženina, která během několika desítek vteřin uzavře tepnu a způsobí infarkt nebo mozkovou příhodu.
Hlavními rizikovými faktory pro vznik aterosklerózy jsou přitom kouření, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a cukrovka.
Tepny „kornatějí“ všem. Rozdíl je v rychlosti
Zcela se vyhnout ateroskleróze nelze. „Ateroskleróza postihuje každého, rozdíl je pouze v rozsahu a závažnosti postižení,“ vysvětluje Doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., z 1. LF UK a VFN v Praze. „Rozvíjí se u všech lidí od narození, ale rychlost jejího rozvoje je individuální podle konstelace hlavních rizikových faktorů,“ pokračuje.
Některé z těchto faktorů neovlivníme – například genetické predispozice, ale řadu jich ovlivnit můžeme. Patří k nim výše zmiňované kouření, vysoký krevní tlak a cholesterol a cukrovka. Právě tyto rizikové faktory lze odhalit při pravidelných preventivních prohlídkách. Bohužel, ačkoli u nás máme výborně vyvinutý systém preventivních prohlídek, využívá jej jen málo z nás. Jak uvádí doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., zatímco dětí dochází na preventivní prohlídky 98 %, dospělých jen 24 %.
Upozornit na význam prevence a na problematiku aterosklerózy mají za cíl aktivity, jako bude právě Týden aterosklerózy v Praze. Že je to téma důležité dokládají i statistiky. Podle nich zemře v ČR 50 % lidí právě v důsledku cévní choroby.
Redakce uLékaře.cz
Zdroj:
Týden aterosklerózy v Praze: https://www.tydenaterosklerozy.cz/