Cévní choroby znali už i staří Egypťané
Myslíte si, že ateroskleróza a s ní spojené cévní choroby jsou fenoménem moderní doby? Omyl! Nezdravý životní styl si vybíral svou daň už tisíce let před námi.
Věříte teoriím o zdravých cévách našich předků? Pak byste měli vědět, že vědci našli aterosklerotické změny i na tepnách egyptských mumií. Žádní „pionýři“ tedy rozhodně nejsme.
Výzkum srdce – jak šel čas
Cévní problémy zřejmě provázely lidstvo odjakživa. Jejich zkoumání však nebylo snadné vzhledem k etickým překážkám při zacházení s mrtvými těly. Vzpomeňme si jen, jak obtížně prosazoval Jan Jesenius v roce 1600 v Praze veřejnou pitvu, která vešla do českých dějin.
- Zužováním věnčitých tepen se zaobíral už Leonardo da Vinci (1452–1519), ačkoli v jeho době ještě nebyl znám krevní oběh.
- Spojitost aterosklerózy (kornatění tepen a jejich zužování) s ischemickou chorobou srdeční odhalil až o 200 let později Friedrich Hoffmann (1660–1742), profesor kardiologie na univerzitě v Halle. Zřejmě i on musel o možnost výzkumu lidského organismu urputně bojovat.
V novodobé historii už se setkáváme s jednoznačně vstřícnějším postojem společnosti k lékařskému výzkumu. Na přelomu 19. a 20. století proto konečně přicházejí ke slovu vědecké metody ke zkoumání struktury a práce srdce.
- Nejdříve rentgenové záření umožnilo základní zobrazení srdce.
- Ve 20. letech minulého století nizozemský lékař a fyziolog Willem Einthoven objevil EKG. Najednou tu byl způsob, jak odhalit mnoho srdečních problémů, včetně infarktu.
- Na přelomu 20. a 30. let byla vynalezena katetrizace, tedy vyšetření tepen pomocí speciálních hadiček.
- Ve druhé polovině 20. století přibyly kardiochirurgické operace, echokardiografie (ultrazvuk) srdce, možnost zprůchodnění tepen během katetrizace a mnoho dalších zázraků.
Staré rady a nové možnosti
Ničivé dopady kouření a nesprávné stravy na cévy začaly být odhalovány až po druhé světové válce.
- V roce 1949 spatřil světlo světa pojem „arterioskleróza“.
- V roce 1950 byl objeven „zlý“ LDL cholesterol. Pomalu jsme začínali chápat, jak silně nám zasahuje do života.
- V 50. letech si vědci povšimli nápadně zdravých srdcí u překvapivě velkého počtu obyvatel pobřeží Středozemního moře. To vedlo k prvním pokusům sestavit dietu ke zpomalení aterosklerózy.
Teorie o vztahu stravy a cévních nemocí se stále vyvíjejí. Od nízkotučné stravy jsme postupně přešli ke stravě s menším podílem sacharidů a větším množstvím nenasycených mastných kyselin.
A co bude dál? Jezte zdravě a hýbejte se, ať se dočkáte i dalších převratných objevů.
(pez)
Zdroj:
www.healthline.com