Cestovní nemoci: Nezkazte si radost z dovolené žloutenkou
Cestování je většinou radostnou a dlouho dopředu plánovanou událostí. Aby se z výletu za hranice nestala noční můra, je třeba zamyslet se nad rizikem některých nemocí. Velkým nebezpečím jsou různé druhy hepatitid čili žloutenek. Jak ochránit své zdraví?
Hepatitida typu A se přenáší fekálně-orální cestou, ale také kontaminovanými potravinami či nápoji. Předává se rovněž kontaktem s nakaženou osobou. Z tohoto onemocnění se obvykle člověk vyléčí v řádu týdnů. Nemoc mívá nekomplikovaný průběh, i tak ale může zkazit zážitek z cestování. Hepatitidy typu B a C se přenášejí tělními tekutinami a také sexuálním stykem. Jsou to nebezpečná onemocnění často přecházející do chronického stavu, který se jen obtížně léčí. Jak se žloutence při cestování vyhnout?
1. Očkujte se
Bezpečné a plně funkční očkovací látky existují jen proti hepatitidě typu A a B. Proti hepatitidě typu C zatím vakcína vyvinuta nebyla. Očkování minimálně proti žloutence typu A a B je však vhodné i pro lidi, kteří se nikam nechystají.
2. Mějte dostatek informací
Riziko nákazy je nízké, pokud se chystáte do vyspělých zemí. Větší nebezpečí hrozí ve státech rozvojových, kde jsou horší hygienické podmínky. Vyšší výskyt hepatitidy typu A je v Africe, Asii, ale i v Jižní Americe či ve východní Evropě. Obdobný je výskyt hepatitid typu B a C – ovšem na ty si musíme dávat pozor také v Severní Americe.
3. Dbejte na čistotu
Během dovolené pečlivě dodržujte hygienu. Často si myjte ruce, ideálně horkou vodou a mýdlem. Na cesty se vybavte dezinfekčním gelem na ruce a vlhčenými ubrousky. Dávejte pozor na to, co jíte a z jakého zdroje pocházejí vaše nápoje. Ovoce a zeleninu raději oloupejte, místní speciality konzumujte čerstvě uvařené a ještě teplé. Kupujte si balenou vodu.
4. Myslete na ochranu
Všechny typy hepatitid mohou být přeneseny sexuálním stykem. Nakaženou osobu přitom nepoznáte, člověk s hepatitidou může působit zcela zdravě. Dodržujte proto pravidla bezpečného sexu – používejte kondomy a vyhýbejte se nechráněnému pohlavnímu, orálnímu i análnímu styku.
Nezapomeňte si před odjezdem za hranice zařídit cestovní pojištění – léčba se v cizí zemi může značně prodražit. Zkuste třeba Evropskou pojišťovnu s více než stoletou tradicí. Cestovní pojištění zvládnete on-line pomocí jednoduchého formuláře na www.ERVpojistovna.cz.
(brbr)
Zdroj:
https://www.webmd.com/hepatitis/features/viral-hepatitis-8-self-defense-tips-for-travelers#1