Při zřizování cestovního pojištění je potřeba mít na paměti, že svou diagnózu musíte všude hlásit. I když je možné, že vás většina pojišťoven kvůli tomu nepojistí, nemůžete své onemocnění zatajovat. Riskovali byste tím zbytečné komplikace a v případě potíží byste nakonec neměli nárok vůbec na nic.
„Pacient s roztroušenou sklerózou je takřka nepojistitelný, přesto jsem se u některých pojišťoven setkala se vstřícným jednáním, a to například u pojišťovny Kooperativa nebo u pobočky VZP s názvem Pojišťovna Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vše vždy záleží na individuálním vyjednávání,“ vysvětluje předsedkyně představenstva společnosti Revenium, spojující lidi s postižením, Hana Potměšilová.
Jak převézt léky do zahraničí? Zajistěte od lékaře doklad
Vzhledem k tomu, že v zahraničí nemusí být dostupné léky, které užíváte, je třeba počítat s jejich převozem kamkoliv, kam cestujete. Před cestou do zahraničí si proto raději zajistěte doklad od lékaře napsaný v mezinárodně uznávaném jazyce nebo jazyce země, do které cestujete. Měl by potvrzovat vaši diagnózu a uvést přesný výčet i množství léků, které potřebujete mít s sebou. Na cestách je nutné mít dostatečnou zásobu užívaných léků.
Je to malá pomoc, ale cenná a praktická, především na letišti. Toto potvrzení je totiž důležité například i proto, aby vám vaše osobní léky při přepravě letadlem neumístili mimo palubu anebo aby nevznikl problém s tím, že máte u sebe injekční aplikátor a podobně. V případě náhlého zhoršení zdravotního stavu tak můžete mít okamžitou pomoc vždy u sebe.
Při delším pobytu nevypadněte z evidence pojištěnců
Pokud pobýváte v zahraničí delší dobu, je důležité, abyste takzvaně nevypadli ze systému v České republice. „Vždy je lepší platit si alespoň minimální zdravotní pojištění v ČR, i když dlouhodoběji pracujete a žijete někde úplně jinde. Zpravidla stačí hradit si zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů. Jakmile vás jednou vyřadí z evidence, vždy pak budete vedeni jako noví pacienti a třeba už na danou léčbu vůbec nebudete mít nárok. Pojištění a zdravotní péči v zahraničí mít sice můžete, ale v každém státě jsou jinak nastaveny podmínky a možnosti léčby. Pokud máte již probíhající léčbu u nás a užíváte pravidelně doporučené léky, je lepší neexperimentovat a léčbu neměnit. Konkrétní léky třeba pro vás v zahraničí vůbec nemusí být dostupné,“ říká Hana Potměšilová.
(tkro)
Zdroj:
POTMĚŠILOVÁ, H. Roztroušená skleróza a pracovněprávní problematika. Žijeme s roztroušenou sklerózou. Holliday Inn Congress Prague Center, Praha: Novartis, 20. 5. 2019.