Na očkování myslete včas
Některé země vyžadují určitá povinná očkování. V případě onemocnění roztroušenou sklerózou je však nutné vážit rizika infekce proti rizikům konkrétní vakcíny, neboť ne všechny typy očkovacích látek jsou pro pacienty s roztroušenou sklerózou vhodné a možnost aplikace vakcíny závisí i na aktuálně užívaných lécích. V některých případech mohou být před očkovací látkou upřednostněny tzv. specifické imunoglobuliny. Vždy je proto nutné informovat se o potřebném očkování s dostatečným předstihem.
S injekcemi na letiště? Potvrzení přibalte s sebou
Některá letiště mohou mít přísnější bezpečnostní opatření ohledně přepravy léčby ve formě injekcí. Informujte se proto raději předem u příslušné letecké společnosti. Vždy buďte vybaveni lékařským potvrzením o nutnosti přepravy léků na palubě. Předem se také zamyslete nad skladováním injekcí. Některé injekce lze po určitou dobu skladovat při pokojové teplotě. Příslušné informace by měly být uvedeny v příbalovém letáku.
Co dělat, když se v průběhu cesty zhorší příznaky roztroušené sklerózy?
Stres, teplo či únava, které v určité míře provázejí každé cestování, mohou být příčinou dočasného vzplanutí příznaků roztroušené sklerózy. Ve většině případů odezní do druhého dne. Pokud projevy přetrvávají déle, nemusí se nutně jednat o tzv. exacerbaci nemoci, tedy znovuvzplanutí nemoci ve smyslu zhoršení starých příznaků nebo výskytu nových po dobu nejméně 24 hodin. Zažívat můžete tzv. pseudoexacerbaci, při níž sice dojde k dočasnému vzplanutí příznaků roztroušené sklerózy napodobujících exacerbaci, avšak toto zhoršení stavu je způsobeno jinou příčinou, typicky infekcí nebo například přehřátím. Pokud tedy příznaky zhoršení stavu přetrvávají, je důležité zvážit, zda současně nejsou přítomny projevy infekce, zejména:
- horečka,
- příznaky nachlazení či chřipkové projevy,
- příznaky zánětu močového měchýře (častější močení, bolesti při močení).
Pokud ano, je třeba infekci ihned řešit. Využít můžete buď konzultaci se svým lékařem, případně lékařskou pohotovost v místě, kde se aktuálně nacházíte. Každému lékaři však vždy sdělte, že se léčíte s roztroušenou sklerózou, případně přibalte na cestu některý z posledních nálezů, v němž jsou uvedeny informace o stavu vaší nemoci a seznam užívaných léků.
V případě skutečné exacerbace bude pravděpodobně nutné vyšetření neurologem. Vhodné je také předem informovat ošetřujícího neurologa o vaší plánované cestě a zeptat se na možnost předpisu určité „pohotovostní“ léčby, kterou si pro případ potřeby budete moci zabalit s sebou. Záleží to však vždy na vašem konkrétním zdravotním stavu a rozhodnutí vašeho lékaře.
Při déletrvajícím průjmu raději vyhledejte lékaře
Zácpa a průjem mohou být jedním z častých projevů pseudoexacerbací. Největším problémem průjmu je dehydratace. Při cestování do rozvojových zemích je proto vhodné sbalit si i nápoje bohaté na elektrolyty. Vhodné je již předem dbát na střevní mikroflóru a užívat probiotika. Účinnými bojovníky proti střevní infekci mohou být jíly či aktivní uhlí. Při trvalém průjmu delším než jeden den provázeném horečkou nebo bolestmi břicha je však nutné lékařské vyšetření.
(tich)
Zdroje:
https://www.nationalmssociety.org/Living-Well-With-MS/Work-and-Home/Travel/A-Doctor-s-Travel-Tips
http://www.ms.pitt.edu/faqs#faq-125